Directorul general al clubului Oțelul Galați, focșăneanul Narcis Răducan, a participat recent la întrunirea ECA, în traducere Asociația Europeană a Cluburilor. Manifestarea a avut loc la Barcelona.
„Această Asociație a fost înființată de Karl Heinz Rumenigge, directorul general al lui Bayern München. Reprezentanții UEFA au sugerat ca jucătorii să nu mai fie eliminați definitiv, ci să stea pe bancă 10 minute după care să revină în teren. Adică dacă un fotbalist nu comite un fault criminal, primește 2 cartonașe galbene și trebuie să-l primească automat și pe cel roșu, să stea pe bancă doar 10 minute, după care să revină în teren. Reprezentanții cuburilor din Estul Europei s-au opus vehement acestei propuneri, pentru că ar fi oferită o libertate prea mare arbitrilor, a explicat Narcis Răducan. La manifestarea de la Barcelona au luat parte reprezentanți a trei cluburi din România: Steaua, Oțelul și CFR Cluj.