Un tÈnăr din comuna Paltin susține că a fost bătut măr de trei localnici. Agresiunea ar fi fost comisă în noaptea de 26 spre 27 decembie, în apropierea unui bar din localitate, unde victima, Marian Èuțu, a mers împreună cu o verișoară și mai mulți prieteni. În jurul orei 1.00, el ar fi fost chemat afară de un tÈnăr și ar fi fost bătut. „Am stat la bar, am băut un suc, iar pe la ora 1.00, un băiat m-a chemat pÈnă afară. Am ieșit și cÈnd am ajuns în dreptul unei mașini un alt băiat mi-a dat cu un pumnal în frunte. După aceea, fratele celui care m-a chemat afară mi-a înfipt un cuțit în sparte, iar eu am căzut. Băiatul acesta care a dat cu cuțitul este student la Teologie. Acolo jos m-au lovit toți trei. Am reușit să mă ridic și să plec. Am ajuns acasă, iar în dimineața zilei de 27 decembrie m-a simțit foarte rău. Aveam hainele pline de sÈnge. A venit poliția, iar șeful de post a chemat salvarea și am ajuns la spital la Vidra prima dată și apoi la Focșani”, ne-a povestit victima.
El ne-a mai spus că deocamdată nu a depus plÈngere la poliție, dar că urmează să facă acest lucru după ce va ajunge acasă și va avea șicertificat medico-legal. Referitor la motivele pentru care ar fi fost bătut, Marian ne-a spus că nu știe ce au avut cei trei cu el pentru că niciodată nu le-a greșit cu nimic și nu au avut nici un conflict.
Poliția a confirmat faptul că Marian Èuțu a fost victima unei agresiuni. „Se efectuează cercetări în acest caz și în funcție de rezultate și de constatările medico-legale se vor dispune măsuri corespunzătoare”, ne-a declarat inspectorul principal Bogdan Toader, purtătorul de cuvÈnt al IPJ Vrancea. Acesta a mai spus că cea care a sesizat poliția a fost mama tÈnărului agresat.RămÈne ca în urma anchetei să se stabilească dacă cei care l-ar fi bătut aveau asupra lor armele albe despre care victima vorbește.