Ediția: Miercuri 15 Mai 2024. Nr. 6624

Zece goluri în partida Unirea Ţifeşti – Energia Vulturu

Ultimele două restanțe din cadrul turului Superligii Vrancea la fotbal s-au disputat sâmbătă la Panciu respectiv Jariștea. Liderul de toamnă al campionatului județean, Young Stars Panciu s-a impus cu 3-1 în fața penultimei clasate, Victoria Gologanu, cele trei goluri ale grupării dintre vii fiind marcate de Marius Bodoc, în timp ce pentru oaspeți a punctat Marian Buzatu. Un meci dramatic a fost la Jariștea, unde Unirea Å¢ifești a terminat la egalitate, 5-5 (2-1) cu Energia Vulturu.
Gazdele, de la Unirea, au condus cu 5-1 până în minutul 61, au avut doi jucători eliminați, echipa din Vulturu a revenit în joc și a egalat a cinci în primul minut de prelungiri, iar Unirea a trimis balonul în bara porții adverse la ultima fază a partidei. Golurile Unirii Å¢ifești au fost marcate de Gheorghe Popa, Petruș Taftă (ambii câte 2) și Vlad Isaia, iar pentru Energia Vulturu au marcat Valentin Toader și Adrian Apostol (ambii câte 2) și Iulian Pintea.
Dinamo Tătăranu – Åžoimii Mircesti 2-1 (oaspeții au depus o contestație),
Viitorul Vîrteșcoiu – Voința Răstoaca 1-3.
AS FC Unirea Focșani s-a calificat din oficiu în turul trei.
Cele patru echipe calificate din faza a doua și cele 12 formații din Superliga Vrancei vor juca în turul trei al Cupei României, pe 30 noiembrie.