Cărțile „Ultima dragoste a lui don Petro”, de Ana Maria Bentea, și „Penumbra trandafirului”, de Constantin Marafet, vor fi lansate astăzi în comunele Tîmboiești și Sihlea. Prima lansare va avea loc la Åcoala din Tîmboiești, începând cu ora 11.00, iar cea de-a doua la Åcoala Gimnazială „Principele Åerban Ghica și Principesa Aristița Ghica” din Sihlea, la ora 13.00. Lansările vor avea loc în cadrul unui program de promovare a cărții în școli, intitulat „Comuna ta citește două cărți”.
La aceste două întâlniri participă și câțiva membri ai cenaclului literar „Alexandru Sihleanu”, în frunte cu profesoarele Aneta Pioară și Floarea Stănescu. „Ultima dragoste a lui Don Petro” este un roman de dragoste care dezvăluie fapte reale, emoționante, pline de suferință, dar și de momente înălțătoare, o poveste de dragoste contemporană născută pe facebook. Oricât de agitată ar fi viața noastră nu trebuie niciodată să renunțăm la dragoste, este îndemnul autoarei. Poeziile de dragoste din volumul „Penumbra trandafirului” sunt un elogiu adus iubirii. Reușește să surprindă nevăzutul univers al stărilor sufletești.