Ediția: Sâmbătă 1 iunie 2024. Nr. 6639

Daniel Fusaru, dublu medaliat cu aur în Belarus

Un sport al demnității, care educă tinerii în spiritul onoarei și respectării tradiției și principiilor de fier, karate a atras în ultimii ani tot mai mulți practicanți. Fiecare dojo (n.r. – club de karate) are o poveste, o istorie, un prezent și un viitor. Fiecare practicant de karate are clipe de glorie, momente de renunțare, speranțe și visuri de împlinit. Daniel Fusaru este cel mai cunoscut nume în lumea artelor marțiale din județ. Maestru emerit al sportului și medaliat la multiple competiții naționale și internaționale, karateka care reprezintă în întreceri clubul CSM 2007 Focșani a obținut noi rezultate deosebite la turneul internațional care s-a desfășurat la Volkvysk (Belarus) și la care au participat sportivi din Belarus, Rusia, Estonia, Letonia, Lituania și România.
   Fusaru a cucerit medalia de aur la kata individual și aceeași medalie cu echipa mixtă a României. „A fost un turneu foarte puternic și a reprezentat o bună repetiție pentru Campionatul Mondial SKDUN și Cupa Mondială, programate între 11 și 13 octombrie la Novi Sad”, a spus Daniel Fusaru. Focșăneanul are un palmares de invidiat. Peste 150 de medalii în competițiile internaționale de karate din care 34 de titluri mondiale și europene. În cadrul turneului, un alt vrâncean, Alexandru Palmă a cucerit medalia de argint, după ce a pierdut finala competiției în fața campionului mondial, un karateka din Republica Moldova, iar cu echipa României, Alexandru Palmă a obținut medalia de argint.