Bacalaureatul din 2014 nu va fi diferit de cel din acest an din punct de vedere al structurii, a declarat ministrul Educației Naționale, Remus Pricopie, duminică, într-o conferință de presă. „Cred că subiectele au fost bine calibrate, mai ales prin această diferențiere, nu intenționez pentru anul viitor să introduc diferențieri noi. Avem patru subiecte la matematică, două la română, avem și la alte discipline diferențieri. Nu intenționez să merg mai departe, deocamdată ne așezăm aici, urmând ca subiectul Bacalaureat să fie discutat. Așa cum am anunțat și în urmă cu câteva luni, Bacalaureatul din 2014 nu va fi diferit de Bacalaureatul din 2013, din punct de vedere al structurii, adică din ceea ce vizează elevul, cel care susține examenul. Practic metodologia va fi adoptată la sfârșitul acestei săptămâni pe același tip de probe așa cum am avut anul acesta”, a anunțat Remus Pricopie.
El este de părere că decizia luată de Ministerul Educației de a introduce diferențieri la subiecte este „absolut corectă”. Potrivit acestuia, un elev care are șapte ore de matematică pe săptămână nu poate susține același tip de examen cu unul care a avut doar două ore de matematică pe săptămână.
Ministerul Educației Naționale ia în calcul posibilitatea ca elevii care se prezintă la examenul de Bacalaureat să fie înregistrați, de anul viitor, și audio. „În timp ce lucram la draftul pentru metodologia de anul viitor, s-a discutat despre posibilitatea de a avea și înregistrare audio din sală. Încă nu am luat o decizie, o să vedem până la sfârșitul acestei săptămâni, pentru că prima problemă pe care trebuie să ți-o pui în momentul în care introduci o măsură este să vezi în ce măsură de fapt poți să o și implementezi. Eu nu cred că este atât de complicat, vom decide dacă vom face sau nu. Dar am insistat foarte mult ca înregistrările video să existe, să fie bine încadrată sala, nu doar un unghi din sală, pe de o parte, pe de altă parte să existe monitorizare în timp real din partea fiecărui centru și să existe conservarea acelei înregistrări pentru eventualitatea în care avem vreo sesizare în raport cu o anumită sală”, a precizat ministrul.