Ediția: Miercuri 22 Mai 2024. Nr. 6630

Argint pentru judoka Andreea Ştefănescu la Campionatul Balcanic

Judoka Andreea Åžtefănescu s-a clasat pe locul doi la Campiona-tul Balcanic Under 18, întrecere care s-a desfășurat la Ohrid (Macedonia). Sportiva legitimată la CS Unirea Focșani și antrenată de Adrian Moldoveanu a cucerit medalia de argint la categoria 48 de kilograme la capătul unui parcurs aproape perfect. Deplasarea sportivei în Macedonia a fost asigurată de firma UMO SERV, prin managerul Marius Ulmeteanu, un apropiat al sportului vrâncean. „Am decis să o ajut pe această sportivă deoarece mi-a plăcut la ea modul în care se pregătește, faptul că este serioasă la antrenamente și este o judoka de valoare”, a spus Marius Ulmeteanu, director la firma de protecție și pază UMO SERV din Focșani.
   În palmaresul din acest an al Andreei Åžtefănescu se află mai multe medalii la competițiile naționale, dar și internaționale: argint la Cupa României de seniori, argint la Campionatul Național Under 21, aur la Campionatul Național, locul 2 la turneul internațional „Mondsee 2012” (Austria), Anul trecut, Andreea Åžtefănescu a ocupat locul 4 în clasamentul primilor 10 sportivi de la singurul club departamental din județ, CS Unirea Focșani.