Ediția: Luni 3 iunie 2024. Nr. 6640

CSM Călăraşi ne-a bătut la handbal cu ajutorul arbitrilor

Echipa de handbal seniori a CSM 2007 Focșani a pierdut, 26-28 (10-14) partida susținută aseară pe teren propriu în fața ocupantei locului 2 din seria est a Diviziei A, CSM Călărași, joc care a contat pentru etapa a XIX-a. După trei victorii consecutive, elevii antrenorului Viorel Ciubotaru au cedat în fața unei echipe care vrea să promoveze, dar care a avut nevoie de ajutorul arbitrilor pentru a câștiga. Prima repriză a fost echilibrată, cu un plus pentru călărășeni, care au fostmai inspirați în fața porții. Actul secund s-a jucat pe contre, dar rezultatul final a fost influențat de cei doi arbitri (n.r. Dima din Galați și Gheorghiu din Vaslui) care au făcut tot ce au putut pentru ca oaspeții să plece acasă cu toate punctele puse în joc. În minutul 50, CSM 2007 Focșani avea un avantaj de trei goluri, dar imediat, cei doi „fluierași” și-au intrat în rol și au acordat două eliminări în tabăra focșănenilor.
   Maniera ciudată de arbitraj a „oamenilor în negru” a stârnit furia suporterilor echipei focșănene, care au fost la un pas de a pătrunde în teren pentru a cere socoteală arbitrilor, dar au fost opriți la timp de jandarmii prezenț în Sala Sporturilor din Focșani. CSM 2007 Focșani a evoluat cu următorul lot de jucători: Rusu, Ciubotaru, Necoară -3, Sîsîeac, Constantin, Vasilache, Popa -7, Rotaru -10, Nelu -3, Tănase, Gheorghe, Barbu -2, Toia și Costache. CSM Călărași a replicat cu: Manole, Vasiliu – Hoinaru, Nenitsa – 2, Savlovschi- 11, Voinea, Mateaș-6, Lokodi, Åžerban, Ruseanu -1, Libert-6, Ferenț, Perțea, Cîrstea, Mocanu-2, Panait. Sâmbătă, 23 martie, CSM 2007 Focșani va evolua în deplasare, pe terenul formației HC Vaslui (ora 12.00).