Ediția: Sâmbătă 27 iulie 2024. Nr. 6679

Atletul Vlad Dulcescu, campionul României la 400 metri

Prima zi a Campionatului național de atletism pentru juniori I a adus și primele medalii pentru Clubul Sportiv Unirea Focșani. Vlad Dulcescu, sportiv antrenat de Gicu Alexandrescu, este noul campion al țării în proba de 400 metri, după ce ieri a terminat cursa pe primul loc. Atletul născut în anul 1995 a făcut o cursă perfectă și și-a trecut în palmares un titlu național care a venit după multă muncă la antrenamente, dar și în urma seriozității de care a dat dovadă. Tot ieri, în proba de aruncarea greutății, Oana Tuvene (CS Unirea Focșani – antrenor Rodica Pendus) a obținut medalia de bronz, cu rezultatul de 11.54 metri. În aceeași probă, Valentina Tănase (CSM 2007 Focșani – antrenor Åžtefan Munteanu) s-a clasat pe locul 9 (rezultat 8,29 metri). O altă sportivă de la CSM 2007, Ana Roberta Anghel a ratat calificarea în finala probei de 60 metri și s-a clasat în final pe locul 18, Daniela Coman (LPS Focșani) s-a clasat pe locul 11 la 1500 metri, iar Cristian Gheorghe    s-a clasat pe locul 18 la 400 metri. Astăzi, vor concura Ana Roberta Anghel la 60 metri garduri și triplusalt, Valentina Tănase la 60 metri garduri, Vlad Dulcescu la 60 metri, Daniela Coman și Cristian Gheorghe la 800 metri.