Ediția: Luni 3 iunie 2024. Nr. 6640

Eşecuri simetrice pentru echipele vrâncene la finalul turului

Rundă neagră pentru echipele de fotbal din Vrancea în ultima rundă a turului. CSM Focșani și Young Stars Panciu au cedat la scoruri simetrice, 0-3 în partidele jucate acasă împotriva echipelor Gloria Buzău respectiv FCM Dorohoi.

CSM Focșani – Gloria Buzău 0-3 (0-1)

Chiar dacă au evoluat cu tupeu, focșănenii de la CSM s-au văzut învinși de o candidată la promovare, Gloria Buzău. Focșănenii au irosit două ocazii mari de gol la 0-0, prin Pasăre și Stratulat (12). În minutul 45, buzoienii au deschis scorul, după ce focșăneanul Săpunaru a deviat nefericit în propria poartă o minge centrată din corner. CSM a rămas în 10 oameni, după ce Vlad Negoiță a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene (51), iar buzoienii au mai înscris de două ori, prin Mendy (76) și Zăinescu (88). CSM Focșani a evoluat ieri cu: Trifan – Moisă, Crăciun, Vl. Negoiță, Mîndrescu (85 Dascălu) – Săpunaru (87 Neagu), Åžonțu, E. Åžtefan, Stratulat (71 Dima) – Milea (53 Duca), Păsăre.

12. Urban Titu    12    1    6    5    15-15    9p
13. Sportul Studențesc II București    12    0    0    12    10-59    0p.

YS Panciu – FCM Dorohoi 0-3 (0-1)

Păncenii de la YS Panciu au încheiat turul cu un eșec pe teren propriu suferit în fața botoșănenilor de la FCM Dorohoi. Prima ocazie a aparținut lui Predoiu, care aflat față în față cu portarul oaspeților, a fost blocat în momentul șutului (32). Spre finalul primului act, Vrabie a deschis scorul pentru Dorohoi, cu un șut în colțul lung.
Repriza a doua a fost dominată de oaspeți, care au mai punctat de două ori, prin Edi Sandu (56) dintr-o lovitură de pedeapsă acordată de arbitru pentru un henț în careu și Natan (87). Young Stars Panciu a evoluat ieri cu: Lazăr – Voinea, Beșa, Ov. Radu, Cl. Mihai – M. Stoian, I. Radu, Bîra, B. Stoian – Menghia, Predoiu. Au mai intrat pe durata partidei Cioran, Ciornei și Parlac.