Ediția: Sâmbătă 27 iulie 2024. Nr. 6679

CSM 2007 Focşani are cele mai puţine goluri marcate din echipele ligii a treia

Echipa de fotbal CSM 2007 Focșani se află pe ultimul loc în clasamentul formațiilor care participă în liga a treia la fotbal, ierarhie aclătuită pe baza golurilor marcate. Vineri, în cadrul etapei, CSM Pașcani și CSM 2007 Focșani s-au întrecut în ratări în confruntarea din orașul ieșean. Atât gazdele, cât și focșănenii au trimis de câte două ori balonul în bară, dar la final s-au bucurat pășcănenii, care s-au impus cu 1-0 (0-0), după ce au marcat golul victoriei prin Åžtiubei (70).
   Același jucător a nimerit bara Focșaniului în minutul 2, iar Liutec a trimis de la 20 metri, iar portarul Borș a fost la post (11). La poarta gazdelor, Milea, scăpat singur cu portarul, a trimis în acesta (18), iar șutul expediat de Suvac a ocolit poarta pășcănenilor (24). Milea a trimis în bara porții gazdelor (61), iar Mîndrescu în două rânduri l-a făcut mare pe goal-keeperul ieșenilor (66 și 67). Golul a picat în poarta CSM-ului, dar ocaziile s-au succedat cu repeziciune.
   Åžtiubei a nimerit din nou bara porții focșănene (77), iar în minutele de prelungiri, juniorul Panaite a fost aproape de gol, dar….din nou bara s-a opus. CSM 2007 Focșani a evoluat cu: Borș – Ciornei, Crăciun, E. Åžtefan, Stanciu – Mîndrescu (73 Nistoroiu), Toma, Dumitriu, Suvac – Milea (85 Panaite), Lida (81 Pasăre). CSM Pașcani a replicat cu: Luca – P. Răzlog, Agheorghiesei, Radu (25 Olărița), Caliniuc – Călugăru, Maftei, Åžtiubei, Vl. Răzlog – Liutec, Gheorghiu. Runda viitoare, CSM 2007 Focșani va evolua pe teren propriu împotriva formației FCM Dorohoi.

Toma, reconfirmat ca „principal”

Situația dificilă prin care trece echipa de fotbal a Focșaniului din liga a treia, CSM 2007 a fost dezbătută vineri de cei care fac parte din Comitetul Director al clubului CSM 2007, club care este finanțat de Primăria și Consiliul Local Focșani. După o ședință scurtă în care au existat și nemulțumiri, s-a decis ca formația de fotbal să fie condusă până la finalul sezonului de antrenorul-jucător Adrian Toma, acesta urmând să fie ajutat ca și până acum de Aurel Pastia.
   În altă ordine de idei, neprezentarea a șapte jucători la antrenamentul pe care echipa de fotbal CSM 2007 Focșani l-a desfășurat în a doua zi de Paște le va aduce fotbaliștilor amenzi. La ședința de antrenament s-au prezentat atunci doar opt jucători, iar restul vor suporta reduceri din salarii deoarece au absentat nemotivat de la ședința de antrenament.

Rezultatele etapei de vineri:
Sporting Suceava – FC Panciu 1-0, CSM Pașcani – CSM 2007 Focșani 1-0,
Ceahlăul II P. Neamț – Rapid CFR Suceava 0-2, Oțelul II Galați – Aerostar Bacău 1-0, FCM Dorohoi – ABC Stoicescu Buzău 2-0, SC Bacău – Politehnica Galați 2-0, CSM Rm. Sărat – Cetatea Tg. Neamț 1-1,