Ediția: Duminică 19 Mai 2024. Nr. 6627

Cristian Cosma, locul III la Cupa Libra

Sportivul Cristian Cosma, de la secția de tenis de câmp a CS Unirea Focșani s-a clasat pe locul III la „Cupa Libra Phoenix”, turneu de categoria I  care s-a desfășurat la București. Cosma a avut un parcurs perfect până în semifinale. În turul doi, l-a învins în două seturi, 6-0, 6-0 pe Cristian Spătariu (Tennis System București), iar în faza sferturilor de finală, focșăneanul s-a impus în două seturi în fața lui Teodor Giușcă (AMG București), scor 7-6 (3), 6-0.
   În semifinalele competiției din Capitală, Cristian Cosma a cedat în două seturi, 0-6, 5-7 în fața principalului favorit la câștigarea competiției, Mihnea Bîra (Fibrec Cîmpina). Luna trecută, Cristian a obținut două medalii la Circuitul Național al Federației Române de Tenis. La individual, Cosma s-a clasat pe poziția a treia și a obținut medalia de bronz, după ce l-a învins pe Florian Aldică (Fibrec Câmpina), iar în proba de dublu, Cristian Cosma a făcut pereche cu Raul Dicu (UTA Arad), aceștia clasându-se  în final pe locul 3.