Ediția: Miercuri 15 Mai 2024. Nr. 6624

Echipa de marş a CS Unirea a impresionat la Reşiţa

Atleții vrânceni au urcat pe podium la Campionatul Național de cros, întrecere care s-a încheiat duminică la Reșița. Datorită organizării ireproșabile din anii precedenți, a implicării factorilor locali, dar nu în ultimul rând a rezultatelor obținute de atleții reșițeni, oficialii Federației Române de Atletism au decis că Reșița este locul cel mai potrivit pentru desfășurarea acestei competiții devenite deja tradiționale în Banatul Montan.
   Vrâncenii au fost din nou la înălțime, depășindu-și obiectivele fixate la începutul competiției. CS Unirea Focșani a avut două sportive pe podium. Sorela Iordăchescu a obținut titlul național în proba de 3 kilometri, iar Claudia Prisecaru a cucerit medalia de bronz. O altă sportivă, Nicoleta Lungu s-a clasat pe locul 9. Echipa formată din Iordăchescu, Prisecaru și Lungu a cucerit titlul național. Atletele sunt antrenate de Corneliu Panait și Antonel Ivan. La competiția de la Reșița au participat 110 sportivi de la 26 de cluburi din țară.