Ediția: Duminică 19 Mai 2024. Nr. 6627

Cătălin Voicu, vicecampion naţional la atletism

Atletul Cătălin Voicu (legitimat la LPS-CSM 2007 Focșani) este noul vicecampion al țării. În week-end, sportivul antrenat de Gicu Alexandrescu a obținut medalia de argint în proba de 800 metri la Campionatul Național pentru juniori I, întrecere care s-a desfășurat în Sala Lia Manoliu din București. Voicu a participat în proba de 800 metri și a încheiat concursul pe locul doi, cu timpul de 1,56.74.
   În cadrul aceleiași probe, George Musteață s-a clasat pe locul 6, cu timpul de 1.59.63, iar Daniela Coman  s-a clasat pe locul 7 în proba de 800 metri feminin. Vineri, în prima zi a competiției, Cătălin Voicu a obținut medalia de bronz în cadrul probei de 400 metri, iar Vlad Dulcescu (CS Unirea – antrenor Fănel Iliescu) s-a clasat pe locul 4 și, fiind junior II, a stabilit un nou record județean (rezultat 51.42 secunde).
   La Campionatul Național pentru juniori I au participat 352 de atleți de la 85 de cluburi din țară. Sâmbătă, Cătălin Voicu, Daniela Coman și George Musteață vor concura la Campionatul Național pentru tineret și seniori.