Soțul unei administratore care este judecată pentru evaziune fiscală a venit ieri în fața instanței de judecată pentru a înștiința magistratul că aceasta muncește în străinătate ca să poată achita debitul. Este vorba despre cazul Luminiței A., de 40 de ani, originară din Panciu, care avea un magazin mixt la Cîmpuri. „Nu poate veni la proces pentru că este plecată în străinătate. Vrea să câștige banii necesari pentru a plăti datoria”, a declarat soțul femeii în fața judecătorului. Femeia este judecată pentru o evaziune fiscală de aproape 20.000 de lei. Anchetatorii spun că faptele pentru care este judecată datează din perioada 1 decembrie 2010-29 iunie 2011 când nu ar fi înregistrat în evidențele contabile toate operațiunile și veniturile. În faza premergătoare actelor de urmărire penală, Luminița a dat declarații și a recunoscut faptele. Ulterior, aceasta nu a mai fost de găsit. Învinuita a fost trimisă în judecată în lipsă, neputându-i fi prezentat materialul de urmărire penală.