Ediția: Vineri 24 Mai 2024. Nr. 6632

Cupa Unirea la tenis de câmp şi-a desemnat câştigătorii

Peste 50 de tenismani din țară au participat la ediția a treia a Cupei Unirea, întrecere din cadrul BCR Tenis Partener, turneu de tenis care s-a desfășurat în week-end pe cele patru terenuri de zgură ale Bazei Sportive Milcovul Sud. Åži la această competiție tenismenanii vrânceni au fost la înălțime, iar unii dintre ei s-au clasat pe podium după ce au avut evoluții bune. În proba de simplu, nivelul VII, focșăneanul Virgil Străistaru s-a clasat pe locul doi, după ce a pierdut finala competiției, 4-6, 6-4, 3-6 în fața tecuceanului Gabriel Nițu, iar Firel Bîrsan s-a clasat pe locul trei. La nivelul VI, Andrei Ungureanu (Focșani) a câștigat finala mare, după ce a trecut în două seturi de Åžerban Nica (Buzău), scor 6-1, 6-1. În proba de dublu, nivelul VII, perechea formată din Fănuț Pătulea și Amfilofie Gherasim a câștigat întrecerea, după ce, cei doi s-au impus în trei seturi, 4-6, 6-1, 10-7 (în tie- break) în fața perechii Florin Vrabie – Andrei Ungureanu. Competiția a fost dotată cu premii care au constat în medalii, diplome și materiale sportive.