Ediția: Marți 14 Mai 2024. Nr. 6623

Victor Ilie a câştigat maratonul „ Pe aici nu se trece“

Asociația Română pentru Propaganda și Istoria Aeronauticii, filiala Focșani, în parteneriat cu Consiliul Județean Vrancea, Ro Club Maraton, Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Vrancea, Prefectura Vrancea, Primăria Răcoasa, Primăria  Străoane, Primăria Panciu și Primăria Mărășești au organizat sâmbătă maratonul ,,Pe aici nu se trece”, întrecere de atletism la care s-au înscris 22 de atleți din Vrancea. Startul  s-a dat la ora 6.00 din fața Mauloseului din comuna Mărăști, iar concurenții au trecut linia de sosire la Mausoleul Eroilor din Mărășești. Cel mai bun maratonist s-a dovedit a fi Victor Ilie, care a încheiat cursa de 46 de kilometri cu timpul de 3 ore, 53 de minute și 53 de secunde. Podiumul a fost completat de Florin Simion (4 ore, 15 minute și 4 secunde) și Ilie Roșu (4 ore, 22 minute, 11 secunde), dar toți participanții au fost decla-rați câștigători și au fost răsplătiți cu aplauze. Cel mai vârstnic concurent a fost Stan Turcu (62 de ani), care a încheiat maratonul cu timpul de 4 ore, 54 de minute și 28 de secunde, Paul Badea (22 de ani) a fost cel mai tânăr atlet, iar Viorica Gabrian a fost singura doamnă care a participat la maraton. Pe toată durata maratonului, concurenții au purtat torțe aprinse și steagul României. Primii clasați au primit medalii și diplome.