Ediția: Miercuri 22 Mai 2024. Nr. 6630

Nouă grupe de juniori de la CSM merg la „Braşov Juniors Cup“

Unul dintre cele mai importante turnee de fotbal pentru juniori organizate în sud-estul Europei se va desfășura în perioada 9-14 august, „Brașov Juniors Cup”, competiție ajunsă la ediția a treia și la care și-au anunțat participarea și echipe din Republica Moldova, Estonia, Anglia, Spania, Letonia, Portugalia, Ucraina, Bulgaria și Lituania.
Singurul club vrâncean care va participa la Brașov este CSM Focșani, cu grupele de juniori Under 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 și 16. La ediția de anul trecut, cel mai bun rezultat al clubului focșănean a fost obținut de grupa 1999, care s-a clasat pe locul 3 din 14 formații înscrise la start.
Formația antrenată de Mircea Lazăr a reușit să se claseze în final pe locul 3, după ce a devansat formații cu nume în fotbalul juvenil românesc: Academia de Fotbal „Ghe. Hagi” Constanța, Luceafărul Brăila, Oțelul Galați, Dinamo București, Petrolul Ploiești sau FC Argeș.
Pe durata competiției, focșănenii au obținut următoarele rezultate: 4-0 cu ACS Berceni, 2-0 cu FC Brașov, 4-0 cu FC Argeș, 3-0 cu Forex Brașov, 0-1 cu Luceafărul Brăila, 2-1 cu Oțelul Galați, 3-1 cu CSÅž Carei și 1-0 cu Progresul București. În semifinale, CSM a pierdut, 1-2 în fața formației Universitatea Cluj Napoca, dar focșănenii au câștigat finala mică a turneului la grupa 1999, 3-2 (1-1, după executarea loviturilor de departajare) împotriva Academiei de Fotbal „Gh. Hagi” Constanța.