Sezonul 2011-2012 al Ligii I va aduce mo-dificări nu doar la nivelul loturilor echipelor și al băncilor tehnice, ci și în corpul de arbitri al eșalonului de elită. Cu această ocazie, președintele Vasile Avram le oferă contestatarilor prilejul să-l acuze de nepotism, el luând decizia de a-l promova pe lista FIFA și pe mezinul său, Valentin, la nici un an distanță după ce făcuse același lucru cu fiul cel mare, Marius. În plus, tușierul a urcat la cel mai înalt nivel imediat după expirarea termenului regulamentar de doi ani, minimum prevăzut pentru ca apoi să se poată face saltul la meciurile internaționale. În schimb, șeful CCA a scăpat de copiii predecesorilor săi, Augustus Constantin și Teo Cră-ciunescu, cu tatăl ultimului dintre aceștia având chiar un conflict destul de urât în urmă cu 4 luni în cadrul unei adunări a Comisiei de Disciplină a FRF. De asemenea, retrogradați au mai fost și Marian Balaci, Georgian Ionescu, Ionel Ivan, Mihai Prodan și Mugurel Drăgănescu, în locurile libere urcând Adrian Cojocaru, Emil Voicu și Adrian Ilyeș. Din câte se pare, vor mai fi sacrificați alți 3 arbitri: Ionel Popa, care se va retrage, Adrian Vidan și Zoltan Szekely.