De-a şoarecele şi pisica: FC Panciu – Luceafărul Botoşani 5-0 (3-0)

FC Panciu a urcat pe locul 6 în ierarhia ligii a treia la fotbal după ce a câștigat aseară, 5-0 (3-0) restanța cu ultima clasată, Luceafărul Mihai Eminescu Botoșani, formație deja retrogradată. Jocul a fost la discreția echipei antrenate de Ionică Serea și Dănuț Bolocan, care, în afara celor cinci goluri, a mai irosit câteva ocazii mari de gol. Păncenii au început partida în atac, dar botoșănenii au dat o mână de ajutor echipei vrâncene, după ce Burlacu a marcat în propria poartă (6). 2-0 s-a făcut după opt minute, când Gurguiatu a marcat dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri. Radu (31) și Costin (33)      s-au întrecut în ratări, dar până la pauză, Stoian a punctat cu latul din careul mic al oaspeților, după o pasă trimisă de Costin (37). Oaspeții au avut prima ocazie prin Netbai (41), dar lovitura de cap trimisă de acesta a trecut pe lângă poartă.

Același jucător l-a pus la încercare pe portarul echipei din Panciu (57), iar finalul   s-a jucat la o singură poartă, cea a oaspeților. Dobrescu a înscris lejer din careu (67), iar peste două minute, Costin, unul dintre cei mai buni jucători ai echipei din Panciu, a marcat, după o centrare trimisă de juniorul Cosmin Corbea. FC Panciu a jucat cu: Lazăr – Parlac (56 M. Ionică), Gurguiatu, R. Stan, Cl. Mihai – Duțu, Bîra (46 C. Corbea), Bucătaru (56 Cioran), Stoian – I. Radu (46 Dobrescu), Costin. Luceafărul Botoșani a replicat cu: Purceac – Burlacu (70 Ivasuc), Dutcă, Antonescu (46 Aștefănesei), Ciornea – Moroșanu (61 Cazacu), Gucianu, Vieriu, Tatarcan (46 Pricop) – Netbai, Hrițcu. Vineri, de la ora 18.00, FC Panciu va disputa pe teren propriu ultimul meci din acest sezon, împotriva echipei Rapid CFR Suceava.