Ediția: Sâmbătă 1 iunie 2024. Nr. 6639

Atletul Cătălin Voicu a luat „aurul“ la CN Şcolar

O nouă performanță deosebită pentru secția de atletism a Liceului cu Program Sportiv Focșani. Sâmbătă și duminică, atleții au participat la ediția din acest an a Campionatului Național Åžcolar, la București, iar așteptările la o medalie de aur au fost răsplătite de Cătălin Voicu, în proba de 800 metri, care a devenit campion național după ce a încheiat cursa cu timpul de 1.52,61. Atletul ar putea fi convocat în lotul României pentru Campionatul European de juniori I, de la Tallin (Estonia), programat în perioada 21-24 iulie. Atletul a obținut în acest an medalia de argint la CN de tineret și seniori, și anul trecut medaliile de aur la CN Åžcolar, bronz la CN de tineret și seniori și două locuri I la Grand Prixurile de juniori I și II, dar și titlul de vicecampion balcanic în proba de 800 metri la Campiona-tul Balcanic de juniori I, întrecere care a avut loc la Edirne (Turcia). Daniela Coman (Liceul cu Program Sportiv Focșani) a obținut medalia de bronz în proba de 3000 metri obstacole, sportivii medaliați fiind antrenați de Gicu Alexandrescu. Ana Roberta Anghel (Colegiul Național Unirea Focșani) s-a clasat pe locul 5 în proba de săritura în lungime (rezultat 5.41 metri) și locul 6 în proba de 100 metri, Oana Tuvene (Colegiul Tehnic Ion Mincu Focșani) s-a clasat pe locul 6 în proba de aruncarea greutății, iar Corina Prisecaru (Colegiul Traian Vuia Focșani) a ocupat locul 11 în proba de 3000 metri.