CSM 2007 şi FC Panciu aşteaptă confruntarea directă

CSM 2007 Focșani a trecut la pas, 3-0 (0-0) de Cetatea Tg. Neamț, în partida disputată vineri seara pe Stadionul Milcovul, în cadrul etapei a 25-a din cadrul ligii a treia la fotbal, după un joc pe care l-a dominat de la un capăt la celălalt în fața unei echipe care a avut doar 14 jucători, iar unii au fost și „pe fals”. Echipa antrenată de Aurel Pastia s-a întrecut în ratări: Predoiu (19), Milea (26 și 37) și Toma (34) nu au găsit spațiul porții din situații favorabile. În actul secund, dominarea echipei de pe Milcov s-a accentuat și, logic, pe fondul unei căderi fizice a oaspeților, au picat și golurile, nu înainte ca Toma și Åžonțu să mai irosească alte două ocazii mari de gol (56 și 58). Centrarea lui Predoiu a fost trimisă cu capul în plasă de Toma (61), iar fundașul Cetății, Sobariu a deviat cu mâna nefericit în propria poartă o centrare trimisă de Ciornei (70). CSM 2007 a ratat și o lovitură de pedeapsă, acordată de arbitru pentru un henț în careu comis de Apostol, dar Predoiu a executat telefonat penalty-ul și portarul oaspeților a respins (78). În minutele de prelungiri, juniorul Tîrcă a marcat primul său gol într-o partidă oficială, cu o lovitură de cap, în urma unei centrări expediate de Săpunaru (90+1). CSM 2007 Focșani a jucat cu: Borș – Nistoroiu, Åžtefan, Crăciun, Dumitriu (81 Tîrcă) – Toma, Suvac (60 Ciornei), Åžonțu, Săpunaru- Predoiu, Milea (54 Mîndrescu, 90 Grama). Cetatea Tg. Neamț: Covrig – Apostol, Usturoi, Sobariu, Hârja – Popovici (88 Petcu), Leonte, Afloarei, Bocăneț (57 Samson) – Petrescu, Isache. Etapa viitoare, CSM 2007 va juca în deplasare cu FCM Onești.

FC Panciu așteaptă derby-ul cu CSM 2007 Focșani
FC Panciu a cedat la limită,    1-0 (0-0) pe terenul ocupantei locului secund, ACS Bacău, dar păncenii au primit golul înfrângerii în urma unui gol marcat dintr-o poziție flagrantă de ofsaid, autor Miron (67). Protestele din final ale păncenilor au fost inutile, deoarece soarta partidei era deja pecetluită. ASC Bacău a dominat primul sfert de oră al jocului, a trimis balonul în bara porții păncene (6), dar vrâncenii au echilibrat partida și au irosit două ocazii mari, prin Costin. FC Panciu și-a întrerupt seria de șapte meciuri fără înfrângere. În partida de la Bacău, antrenorii Ionică Serea și Dănuț Bolocan s-au bazat pe: Lazăr – Parlac (Beșa), Stan, Gurguiatu, Cl. Mihai – Radu, Bîra (Duțu), Bucătaru (Cioran), Stoian – Dobrescu (Gălățeanu), Costin. Etapa viitoare, păncenii vor evolua pe teren propriu împotriva ultimei clasate, Luceafărul Botoșani, joc care ar fi trebuit să se dispute vineri, dar echipa botoșăneană a cerut amânarea partidei pentru data de 31 mai. Următorul meci al păncenilor este derby-ul județean, pe care îl vor disputa pe terenul celor de la CSM 2007 Focșani, joc care este programat vineri, 27 mai.

Rezultatele etapei:
CSM 2007 Focșani – Cetatea Tg. Neamț 3-0,
ASC Bacău – FC Panciu 1-0,
Oțelul II Galați – Aerostar Bacău 0-1,
FCM Bacău – Ceahlăul II P. Neamț 2-0,
Luceafărul Botoșani – FCM Onești 3-0,
Petrotub Roman – Politehnica Galați 4-1.
CSM Pașcani și Rapid CFR Suceava au stat.

13. CSM 2007 Focșani    23    7    2    14    24-40        23p
14. Luceafărul Botoșani    23    3    3    17    18-60        12p.
Notă: prima clasată va promova în liga a doua; ocupanta locului 14 va retrograda în campionatul județean, iar trei ocupante ale locurilor 13 din cele șase serii vor lua drumul campionatului județean.