Ediția: Miercuri 8 Mai 2024. Nr. 6618

Trei medalii pentru CS Unirea la „Naţionalele“ de karate WKC

133 de sportivi de la 27 de cluburi din țară au fost prezenți în week-end la Dej, la ediția a XII-a a Campionatului Național de Karate WKC pentru cadeți, juniori și seniori, competiție care a fost un fel de „repetiție” pentru Campionatul Mondial de la Lignano (Italia), ce se va desfășura la sfârșitul acestei luni. Au răspuns „prezent” Campionatului Național, reprezentanții orașelor Turda, Dej, Cluj-Napoca, București, Constanța, Târgu Mureș, Timișoara, Brașov, Slobozia, Satu-Mare, Oradea, Pitești, Florești, Aiud, Mediaș, Focșani, Petroșani și Onești. Dintre personalitățile importante din acest sport au participat la eveniment Liviu Crișan-președintele Federației Române de Karate WKC, Nicolae Crăciun- vicepreședintele Comisiei Naționale de Arbitraj, Cucu Sever- președintele Comisiei de Disciplină și arbitru de nivel mondial, dar și antrenorii lotului național al României. Peste o sută de participanți au făcut spectacol la probele de kata și kumite. Aceștia speră ca prin prestația avută la Campiona-tul Național să-și asigure un loc în lotul ce se va deplasa în ultima săptămână din mai, în Italia, pentru Campionatul Mondial de Karate. Clubul Sportiv Unirea Focșani a participa la Dej cu patru sportivi, iar trei dintre aceștia au urcat pe podium. Alexandru Palmă a obținut titlul național și medalia de aur la categoria cadeți 15-17 ani, -75 de kilograme, Claudiu Zaharescu a cucerit medalia de argint în întrecerea senio-rilor, categoria -65 kilograme, iar Robert Giurgea   s-a clasat pe locul 3 la juniori 18-20 ani, categoria -75 de kilograme. Chiar dacă nu a prins podiumul, Alexandru Åžalgău a avut o evoluție bună și s-a clasat pe locul 4 la categoria juniori 18-20 ani, categoria -75 kilograme, fiind învins în finala mică de colegul său de club, Robert Giurgea. Karateka de la Clubul Sportiv Unirea Focșani sunt antrenați de sensei Aurel Giurgea. „Prin acest campionat național vreau să formăm lotul care ne va reprezenta țara la Campionatul Mondial din Italia. Aproximativ 80 de persoane vor face parte din echipa României. Sperăm la cât mai multe medalii”, a spus președintele Federației Române de Karate WKC, Liviu Crișan. În weekendul 28-30 mai, la Lignano (Italia), va avea loc Campionatul Mondial de Karate.