Ediția: Marți 14 Mai 2024. Nr. 6623

Vicepreşedinte nou la FC Panciu

FC Panciu se află pe un drum bun în liga a treia de fotbal. Păncenii s-au impus la limită, 1-0 (0-0) pe terenul echipei FCM Onești, în cadrul etapei a XXII-a a ligii a treia la fotbal, după ce elevii antrenorilor Ionică Serea și Dănuț Bolocan au făcut o partidă foarte bună și au ratat din nou multe ocazii. Panciu a marcat golul victoriei peste numai un minut. Costin a scăpat singur spre poartă, portarul Åžtirbu l-a faultat în suprafața de pedeapsă și Ionuț Radu a transformat lovitura de pedeapsă (56). Finalul a aparținut tot păncenilor, care s-au jucat cu ocaziile. Lovitura de cap expediată de Parlac a fost respinsă de sub bară de portar (61), lovitura liberă executată de Bîra a fost salvată de portar (65), lobul trimis de Stoian a ocolit spațiul porții (76), iar în minutele de prelungiri, scăpat singur cu portarul advers, Dobrescu a șutat plasat, dar balonul a trecut milimetric pe lângă poarta gazdelor. La finalul partidei, mulțumit de joc și de victorie, dar și de evoluția echipei sale, primarul orașului Panciu, Ion Petre a acordat o primă în bani jucătorilor echipei „dintre vii”. Echipa pănceană are, de săptămâna trecută, un nou vicepreședinte, în persoana lui Tomiță Robu. Din organigrama clubului FC Panciu mai fac parte Ionică Serea (antrenor principal), „secundul” Dănuț Bolocan, directorul sportiv Raul Cioran și președintele Mihai Popescu. FC Panciu a evoluat la Onești cu: Lazăr – Parlac, Gurguiatu, R. Stan, Mihai – Stanciu, Bâra, Bucătaru, Gălățeanu (46 Stoian)  – Costin (82 Cioran), I. Radu (75 Dobrescu). Mâine, FC Panciu va evolua pe terenul echipei Petrotub Roman (ora 18.00), iar vineri, păncenii vor evolua pe teren propriu împotriva echipei Politehnica Galați, grupare care este pregătită de Damian Băncilă, tehnician care a antrenat în trecut la Panciu.

CSM 2007 Focșani, bătută la Piatra Neamț
Echipa Focșaniului s-a întors cu punga goală din deplasarea de pe terenul echipei Ceahlăul II Piatra Neamț. Gazdele au înscris prima oară în minutul 2, prin Spahie, acesta marcând cu un șut plasat de la marginea careului. Focșănenii au revenit în joc și au avut o perioadă de dominare, materializată prin reușita lui Predoiu, care a driblat un adversar și l-a executat pe portarul advers cu un șut plasat (29). Tot Predoiu a fost aproape de un nou gol, dar lovitura sa de cap a fost scoasă de sub bară de portarul gazdelor (42). La singura ocazie din actul secund, Ceahlăul a obținut un penalty, fază la care Nistoroiu l-a faultat în careu pe un adversar, iar Ferariu a transformat lovitura de pedeapsă (61). Ceahlăul II: Hărăguță – Å¢epeș, Rotaru, Ichim, Stahie – Mateiuc, Ferariu, Tăbăcariu, Sofronie – Tudosă, Bobric. CSM 2007: Borș – Nistoroiu, Åžtefan, Crăciun, Toma – Săpunaru, Åžonțu, Dumitriu, Mândrescu (Ciornei) – Predoiu, Milea (Tîlvăr).
Rezultatele etapei de vineri:
Ceahlăul II P. Neamț – CSM 2007 Focșani 2-1, FCM Onești – FC Panciu 0-1, FCM Bacău – Petrotub Roman 2-0, Oțelul II Galați – CSM Pașcani 3-3, Aerostar Bacău – Rapid Suceava 0-1, Cetatea Tg. Neamț – Poli Galați 3-0. Lucefărul Botoșani și ASC Bacău au stat.
Etapa viitoare (mâine, ora 18.00):
Petrotub Roman – FC Panciu, FCM Bacău – Oțelul II Galați, CSM Pașcani – Aerostar Bacău, Rapid CFR Suceava – Ceahlăul II P. Neamț, ASC Bacău – Cetatea Tg. Neamț, Politehnica Galați – FCM Onești. CSM 2007 Focșani și Luceafărul Botoșani vor sta.

14. Luceafărul Botoșani    21    2    3    16    14-58        9p
Notă: prima clasată va promova în liga a doua; ocupanta locului 14 va retrograda în campionatul județean, iar trei ocupante ale locurilor 13 din cele șase serii vor lua drumul campionatului județean.