Ca în fiecare an, municipalitatea Adjud a pus la dispoziția comercianților de mărțișoare, pentru instalarea tarabelor, zona centrală, mai exact o anumită parte din strada Republicii. Adjudenii care doresc să cumpere tradiționalele simboluri ale primei zile de primăvară pot alege dintr-o diversitate de modele. La fel ca și în anii trecuți, pe tarabele negustorilor se găsesc mărțișoare lucrate manual, din flori uscate, lemn, paie, dar și nelipsitele kitsch-uri, precum broșe cu mult sclipici, figurine și cutiuțe muzicale. „Vânzările au fost foarte slabe anul trecut, și ne așteptăm ca și acum să ne confruntăm cu aceeași problemă. Mai avem noroc de elevii care cumpără mărțișoare pentru profesoare dar și aceștia sunt din ce în ce mai rari”, a precizat Elena Albu, o vânzătoare de mărțișoare.