Elevii din mai multe județe ale țării se pregătesc să își dea întâlnire în cadrul Conferinței Interregionale a Consiliului Național al Elevilor ce va debuta joi, la Focșani, și se va încheia duminică, 27 februarie. Sunt așteptați să participe 80 de elevi din biroul executiv al Consiliului Național al elevilor și 20 de cadre didactice care îi vor însoți pe liceeni pe parcursul zilelor de dezbateri cât și cei din județ. Astfel vor fi prezenți elevi din județele Constanța, Buzău, Galați, Tulcea sau Brăila, vicepreședinții Consiliului Național al Elevilor alături de elevi din județele Botoșani, Alba, Arad, Gorj, Mehedinți, Ilfov, Timiș și secretarii executivi ai Consiliului Național al Elevilor din Vâlcea și Bacău. La întâlnire și-a anunțat prezența și Romeo Moșoiu, consilier în cadrul Ministerului Educației Cercetării Tineretului și Sportului. De asemenea, Sorin Vlaic, coordonator al Consiliului Național al Elevilor va fi și el în mijlocul adolescenților pentru a pune la cale cele mai interesante proiecte. Deschiderea oficială va avea loc vineri, la Consiliul Județean Vrancea, cu începere de la ora 10.00 iar activitățile vor avea loc la Colegiul Național „Unirea”. Elevii vor avea un program de formare susținut de un grup de traineri din București. Vineri, elevii se vor instrui în tainele lucrului în echipă pentru ca sâmbătă, cu toții să învețe lucruri noi și interesante despre rolul muncii în echipă. Lidia Dumbravă, inspector pentru educație permanentă și proiecte educaționale din cadrul Inspectoratului Åcolar Județean, se va ocupa de buna desfășurare a acti-vităților cu elevii. Activitatea este organizată de Consiliul Județean, Colegiul „Gheorghe Asachi” și Direcția Județeană de Sport și Tineret. Întâlnirea este organizată de Inspectoratul Åcolar al Județului Vrancea și Consiliul Județean al Elevilor, sub egida MECTS.