Cea de-a IV-a ediție a proiectului educațional „100 de zile de educație – One hundred days of school” și-a desemnat premianții, în cadrul unui spectacol de zile mari, desfășurat la finele săptămânii trecute, la Focșani. La această ediție au participat 10 echipaje, de la Åcolile din Bordești, Cândești, Dumbrăveni, Popești, Urechești și de la Åcoala Nr 8 „Alexandru Vlahuță” din Focșani. Numărul participanților a depășit 200 de persoane, respectiv elevi, profesori, părinți și invitați speciali. Echipajele au fost formate din elevii: Florina Răducan și Cristi Gheorghiță de la Bordești, Georgiana Antonache și Cosmin Dumitrașcu de la Cândești, George Calotă și Gabriela Tîlvăr de la Dumbrăveni, Carmen Cotigă, Valerian Anghel, Bogdan Basma, Cristina Ivan, Daniel Cosma și Mădălina Pătrașcu de la Åcoala 8 Focșani, Daniela Cenan și Cosmin Spânu de la Popești, Bogdan Chicoș, Georgiana Dobre, Mădălin Nicodim, Alexandra Dascălu, Andreea Hasel și Valentin Cioară de la Urechești. Aceștia s-au întrecut în probe ce le-au testat talentul artistic și cunoștințele generale, despre tradiția po-pulară românească, cultura anglo – saxonă, sport și muzică.
Anul acesta, locul I a fost câștigat de echipa formată din Georgiana Antonache și Cosmin Dumitrașcu de la Cândești, urmați de echipajele de la Åcoala Nr 8 din Focșani, formate din Mădălina Pătrașcu și Daniel Cosma, iar locul III le-a revenit lui Bogdan Basma și Cristina Ivan. Juriul, format din profesorii Liliana Foarfecă, Elena Fântâneru, Paula Miron, Ana Cursaru și Ionela Tudose, a mai desemnat și câștigătorii concursului de desene cu tema „100 de motive pentru care iubesc școala”. Pe primul loc s-a clasat echipajul Åcolii 8 Focșani, locul II a fost câștigat de Åcoala Cândești, iar cei de la Åcoala Urechești au obținut premiul III. În pauza destinată jurizării, spectatorii s-au delectat cu momente artistice, oferite de elevii proveniți din trupa de teatru de la Bordești, respectiv Alexandru Burducea, Andrei Asănache și Cristi Flodoroiu, dar și de talentata solistă de muzică populară Alexandra Dascălu și de grupul micilor dansatoare de la Cândești, format din Mădălina Lefter, Izabela Turbatu și Cristina Militaru. „Talentul elevilor prezenți la ediția din acest an ne face să continuăm acest proiect și în viitor și să acordăm premii speciale pentru talent actoricesc, talent la dans sau prezență scenică. Suntem încântați de colaborarea cu fundația «Zi Deschisă» și sperăm ca aceasta să devină permanentă”, a declarat Ionuț Bercaru, unul din inițiatorii proiectului. „Sunt mai mult decât bucuroasă pentru faptul că, la a doua ediție la care participăm, am reușit să ocupăm primul loc. Acest lucru dovedește faptul că un eveniment bine organizat atrage dorința de continuitate și de performanțe mai bune”, a declarat profesoara Carmen Zaharia, de la Åcoala Cândești.