Ediția: Miercuri 22 Mai 2024. Nr. 6630

FC Panciu a pierdut, 4-1 împotriva celor de la ASC Bacău

Un simplu meci amical, care a constituit un bun prilej de pregătire pentru ASC Bacău și FC Panciu   s-a transformat într-un circ ieftin făcut de arbitrul partidei amicale, Ciprian Porcoș, un „fluieraș” care activează în cadrul ligii a patra băcăuane și care a vrut să iasă în evidență prin deciziile sale, evident acordate în ajutorul echipei gazde. Chiar dacă FC Panciu a pierdut, 4-1 (3-0), arbitrul s-a făcut de râs în prima repriză când a tolerat jocul dur al echipei din Bacău, a închis ochii la faultul, evident în careu, comis de un apărător al gazdelor asupra lui Costin și totul a culminat cu șase minute înainte de pauză, când gazdele au marcat golul trei după un fault în atac asupra lui Stanciu, jucător păncean care s-a ales și cu trei copci în urma atacului. Nemulțumit de cele petrecute în teren, președintele echipei din Panciu, Florin Stoica a pătruns pe teren și a vrut să retragă echipa. „Nu am bătut drumul până la Bacău să îți bați tu joc de noi”, i-a reproșat Florin Stoica „fluierașului”. Muștruluit la cabine și de gazde pentru maniera sa tendențioasă, arbitrul de liga a patra „s-a trezit” în actul secund, dar era mult prea târziu pentru ca gruparea vrânceană să mai revină în joc. Gazdele au punctat prin Ungureanu (20 și 37), Gafița (39) și Petrea (64), în timp ce golul păncenilor a fost marcat tot de un băcăuan, Adăscăliței (63), acesta marcând în propria poartă. „Pentru noi, amicalul s-a vrut a fi un meci de pregătire, dar gazdele au vrut cu tot dinadinsul să câștige și au făcut-o și cu ajutorul altora. Victoria lor este meritată pentru că jucătorii noștri au resimțit o stare de oboseală după antrenamentele din ultimele zile. Mai avem de muncit să evităm greșelile personale”, ne-a declarat la finalul partidei antrenorul secund, Dănuț Bolocan. FC Panciu a evoluat cu: Lazăr – Stanciu (46 Parlac), Gurguiatu, R. Stan, Beșa (46 Cl. Mihai) – M. Ionică (50 T. Radu, 68 Munteanu), Duțu, Cioran, Stoian – Dobrescu, Costin. Din păcate, păncenii l-au pierdut temporar pe mijlocașul Ionuț Radu, suspect de o ruptură musculară. În programul echipei din Panciu se mai află trei jocuri amicale cu CSM Rm. Sărat (sâmbătă, de la ora 10.30, pe terenul sintetic Cornel Negoescu din Buzău), cu Aerostar Bacău (16 februarie) și Partizanul Merei (19 februarie).