Valerica Tăulescu, femeia din Sihlea acuzată că și-a ucis copilul imediat după ce a născut, a fost trimisă în judecată de procurori. Fapta ar fi putut fi încadrată ca pruncucidere, dar expertiza psihiatrică efectuată inculpatei a relevat faptul că acesta a acționat cu discernământ, drept urmare încadrarea a fost schimbată în omor calificat. Valerica este acuzată că în data de 5 septembrie 2010, în timp ce se afla la locuința sa, a născut un băiețel viu și viabil căruia i-a suprimat viața prin asfi-xiere mecanică. Inculpata trăiește din 2008 în concubinaj cu un bărbat din localitate. Cu acesta mai are un copil care încă nu a împlinit doi ani. La sfârșitul anului 2009, femeia a rămas din nou însărcinată. Nu a vrut să spună nimănui despre această sarcină, nici măcar concubinului căruia i-a spus că are probleme de sănătate. În ziua în care i-a venit sorocul era singură acasă, bărbatul fiind la cules porumb. Pentru că se simțea rău, copilul l-a lăsat unei cunoștințe. A născut în toaleta din curtea casei. A tăiat cordonul ombilical cu o foarfecă pe care o avea asupra ei și a lăsat pruncul acolo. A mers în locuință de unde a adus un prosop și câteva pungi. A pus prosopul pe fața micuțului și apoi l-a pus cu totul într-o pungă pe care a legat-o la gură. Ca și cum ar fi vrut să fie sigură de reușita acțiunii sale, a legat în jurul pungii, acolo unde era gâtul bebelușului, un elastic. Pachetul a fost introdus într-o altă pungă și aruncat apoi în hazna. La venirea acasă a bărbatului, acesta ar fi întrebat-o ce s-a întâmplat cu ea și i-a răspuns că s-a spart fibromul. Deși a fost sfătuită să meargă la medic, inculpata a refuzat. Vecinii probabil au fost cei care au înțeles primii ceea ce s-a întâmplat, astfel că a fost anunțată poliția. Trupul copilului a fost găsit de anchetatori și dus la Servi-ciul de Medicină Legală. Medicii legiști au stabilit că moartea micuțului a fost una violentă. Din raportul de expertiză psihiatrică efectuat la București, a reieșit faptul că femeia „păstrează capa-citatea psihică de apreciere critică a conținutului și consecințelor faptelor sale și are discernământul păstrat în raport de fapta pentru care este cercetată”. În fața procurorului de caz, Valerica a recunoscut fapta și a regretat-o, punând-o pe seama sărăciei și a faptului că nu avea cu ce să-l crească. Inculpata a fost arestată la scurt timp după descoperirea faptei. De când este în arest a formulat diverse cereri de liberare sub control judiciar, motivând că are acasă un copil de crescut.