Ediția: Joi 9 Mai 2024. Nr. 6619

Trăgătorii de la CS Unirea, pe podium la Campionatul Naţional

Doi sportivi de la secția de tir sportiv a Clubului Sportiv Unirea Focșani au urcat pe podium la prima etapă a Campionatului Național, competiție care s-a desfășurat sâmbătă la Iași. La categoria juniorilor II, pușcă aer comprimat 40 de focuri, Alin Năstasă s-a clasat pe locul doi, cu 381 de puncte. Alexandru Stanciu a ocupat locul 4 (375 de puncte), Alexandru Åžoldănescu -locul 5 (372 de puncte) și Mihai Rotariu – locul 6 (363 de puncte). La categoria juniori I, pușcă aer comprimat 60 de focuri, Alexandru Lazăr s-a clasat pe locul 3, cu 572 de puncte. Sportivii sunt antrenați de Adrian Alaci. În întrecerea seniorilor, trăgătorul vrâncean Alin Moldoveanu (sportiv legitimat la Omega Iași – Dinamo București) s-a clasat pe primul loc, cu 597 de puncte. A doua etapă a Campionatului Național se va desfășura peste două săptămâni la București.