Magistrații Curții de Apel Galați, au respins, miercuri, cererea Valericăi Tăulescu de liberare sub control judiciar. Femeia va rămâne în arest pe perioada urmăririi penale. Reamintim că învinuita a fost arestată preventiv după ce în data de 5 septembrie, a născut un copil pe care l-a aruncat. Ea le-a spus anchetatorilor că nu ar fi avut bani să-l crească pe micuț. Le-a povestit oamenilor legii că și-a văzut bebelușul mișcând mânuțele, l-a luat în brațe și că la un moment dat copilul n-a mai mișcat. Crezând că e mort, i-ar fi pus un prosop pe față, l-ar fi introdus într-o pungă și l-ar fi aruncat în toaleta din curtea casei. Poate nimeni n-ar fi știut de toată acestă poveste dacă învinuita nu ar fi ajuns la spital prezentând retenție de placentă. Potrivit anchetatorilor, fătul era născut la termen.