Ediția: Vineri 3 Mai 2024. Nr. 6617

Vrancea – Giurgiu s-a încheiat ca un set de tenis: 6-0

Selecționata de fotbal Under 15 a județului Vrancea (formată din jucători de la CSM Focșani și doi juniori din Adjud) și-a trecut ieri în cont a doua victorie în Campionatul Național. Puștii antrenați de Puiu Oprișan și Vali Toader  s-au impus fără emoții, 6-0 (2-0) în fața selecționatei județului Giurgiu, după un meci fără istoric, în care pe teren a existat practic o singură formație, cea a Vrancei. Gazdele au început partida în atac, iar Stratulat a lovit bara încă din minutul 4. Stoian a fost pe punctul de a deschide scorul, dar șutul său a fost scos cu greu de portarul oaspeților (9). Pe fondul atacurilor susținute ale vrâncenilor, a venit și primul gol. Tătărăscu a centrat perfect și Stoian a marcat cu o lovitură de cap, după ce în prea-labil balonul a lovit și bara transversală (22). Selecționata Vrancei nu s-a mulțumit cu avantajul minim și a marcat din nou peste cinci minute, centrarea trimisă de adjudeanul Stoian fiind fructificată simplu de Stratulat. Aceiași jucători s-au aflat și la ori-ginea golului trei. Stoian a fost faultat în careu și Stratulat a majorat scorul din penalty (45). Finalul partidei s-a jucat doar la poarta giurgiuvenilor. Toader a reușit să majoreze scorul la  4-0 (64), iar același jucător a mai punctat de două ori (74 și 80) în urma unor faze în care apărarea oaspeților a fost făcută șah-mat de combinațiile vrâncenilor. Vrancea a evoluat ieri cu: Văsîi – Andronic, Neagu, Dascălu, Moisă – Florea, Lazăr, Tătărăscu, Stratulat – Toader, Stoian. Au mai intrat pe durata partidei Pădure și Forcoș. În etapa a patra a Campionatului Național, selecționata Vrancei va evolua din nou pe teren propriu împotriva echipei din București, liderul la zi al seriei a treia.