Rareş Marin, exclus din lotul FC Panciu

Conducerea echipei de fotbal FC Panciu nu tolerează actele de indisciplină pe care le comit jucătorii grupării de liga a treia. După ce a anunțat că renunță la Covaci și Chivu din cauza neseriozității de care au dat dovadă în perioada de pregătire dinaintea campionatului ligii a treia, a mai apărut un jucător căruia i-a fost reziliat contractul și a fost anunțat că este liber să-și caute altă echipe. Rareș Marin (adus în intersezon de la divizinara D Mondosport Bacău) și-a dat în petec la finalul confruntării pe care vrânceni au pierdut-o, 2-0 pe terenul grupării FCM Bacău și a fost anunțat că a fost exclus din lot pentru acte de indisciplină. Marin s-a contrat verbal cu antrenorul principal Sorin Haraga și i-a cerut explicații tehnicianului pentru faptul că nu a evoluat mai multe minute în confruntarea din orașul lui Bacovia, iar președintele executiv al FC Panciu, Florin Stoica a decis să se despartă de jucător.

Al doilea eșec din campionat

FC Panciu nu se regăsește și a înregistrat vineri al doilea eșec din campionatul ligii a treia. Elevii antrenorilor Sorin Haraga și Dănuț Bolocan au păcătuit din nou la finalizare și, după ce au avut în mână o partidă pe care a controlat-o în marea majoritate a timpului, a pierdut, 1-2 (0-1) în fața Oțelului II Galați. După ce gălățenii au avut prima ocazie de gol prin Schwartz (4), păncenii au pus stăpânire pe joc, dar Duțu (11 – lovitură liberă executată peste poartă), Dobrescu (34 – singur din careul mic a trimis pe lângă poartă) și Balaban (36 – reluare peste poartă), golul a picat în cealaltă poartă. Portarul Ionel a ieșit neinspirat la un balon în adâncime, iar Gîrleanu a înscris cu un lob (43). După pauză, cei care au profitat de avantajul moral au fost tot gălățenii și au dublat avantajul prin același Gîrleanu. Acesta l-a driblat în careu pe Cl. Mihai și a punctat cu un șut plasat (58). Asalturile de final ale vrâncenilor s-au concretizat doar cu un gol, reușit de Liutec (transferat de la FCM Bacău), acesta marcând cu o lovitură de cap după un corner executat de Bîra (69). Panciu a mai avut un gol anulat de asistentul Midvichi din Tulcea, care a considerat că balonul a părăsit terenul de joc înainte de a intra în poarta gălățenilor (73), iar în minutele de prelungiri, Rodinel Stan, singur cu portarul Oțelului, a trimis balonul peste poarta oaspeților. FC Panciu (antrenori Sorin Haraga și Dănuț Bolocan) a jucat cu: Ionel – Stanciu, Bozean, R. Stan, Cl. Mihai – Balaban, Bîra (90 Cioran), Duțu, Gălățeanu (70 Cojocaru) – Sascău (11 Dobrescu), I. Radu (68 Liutec). Etapa viitoare (vineri, 17 septembrie), FC Panciu se va deplasa la Bacău, pentru confruntarea cu echipa locală, Aerostar.

Dominare în actul secund,
dar înfrângere
După un meci în care s-a zbătut în zadar în fața celor de la Petrotub Roman, CSM 2007 Focșani a cedat cu 1-0 (1-0), unicul gol al partidei fiind marcat de romașcanul Harbuzaru (21). Oaspeții au tratat cu mai multă serio-zitate partida și au dominat primul act, în care au și reușit golul victoriei, au controlat mijlocul terenului, în timp ce focșănenii s-au apropiat de poarta nemțenilor, dar Nistoroiu (22, șut peste poartă), Milea (27, șut deviat de un fundaș în corner) și Dumitriu (33 – șut peste poartă și 40 – șut într-un fundaș care se afla în fața porții) nu au găsit drumul spre gol. În actul secund, pe fondul unui joc echilibrat, echipa de pe Milcov a căutat cu disperare golul egalării, dar Milea (57, singur cu portarul), Suvac (76, reluare din careul mic peste poarta oaspeților) și Toma (90+2, șut din careul mic al romașcanilor peste poartă) au făcut ca tabela să rămână nemodificată. La partida de vineri, în tribuna oficială a Stadionului Milcovul s-a aflat și primarul municipiului Focșani, Decebal Bacinschi. CSM 2007 a evoluat cu: Borș – Nistoroiu, Crăciun, E. Åžtefan, Dima – Mîndrescu, Toma, Suvac, Dumitriu (21 Săpunaru) – Predoiu, Milea (83 Tîrcă). Vineri, CSM 2007 Focșani va evolua pe terenul formației Rapid CFR Suceava.