Ediția: Vineri 17 Mai 2024. Nr. 6626

Andrei Arghirescu, locul I la „Cupa Galaţi“

Cupa Galați la șah a fost unul dintre cele mai puternice turnee la care au fost prezenți mai mulți șahiști din județul nostru în ultimii ani. Competiția s-a desfășurat în sistem elvețian, șapte runde pe parcursul a patru zile și au fost prezenți 66 șahiști de la Clubul Sportiv Åžah Club Galați, Clubul Sportiv Diana Galați, Clubul Sportiv Oțelul Galați, Clubul Sportiv Siderurgistul Galați, Asociația Sportivă Dacia Galați, Clubul Municipal de Åžah Speranța Focșani, Clubul Sportiv Olimp Åžah Focșani etc. Din județul nostru au participat Andrei și Marius Arghirescu, Grigore Mălureanu, Mihai Strîmbu, Sandu Gurguiatu, Sava Marco și Bianca Banciu, toți cu rezultate bune prin care și-au confirmat titlurile, categoriile și punctajul ELO (CIV).
Cele mai bune rezultate le-a obținut Andrei Arghirescu, care s-a clasat în fruntea clasamentului împreună cu alți șase concurenți de prestigiu, toți cu 5,5 puncte. Andrei a reușit să obțină patru victorii, a obținut o remiză și a suferit o singură înfrângere. În paralel s-a desfășurat un turneu pentru copii, la care Cosmin Vasiliu și Viviana Mihăilă, ambii elevi antrenați de Mihai Strîmbu, au obținut locul I la băieți 10 ani și respectiv locul al II-lea la fete 12 ani.