Ediția: Miercuri 29 Mai 2024. Nr. 6636

FC Panciu s-a lovit în ultima etapă de un arbitraj tendenţios

Într-un meci aparent fără miză care a contat pentru ultima etapă a ligii a treia la fotbal, FC Panciu a pierdut la limită vineri seara, 1-2 (1-0) partida disputată pe terenul echipei Poli Galați. Eroul negativ al jocului a fost arbitrul Dan Costin din Călărași care s-a băgat singur în seamă spre finalul jocului și a acordat gazdelor un penalty văzut numai de el. În urma acestui eșec, echipa antrenată de Vasile Burgă și Dănuț Bolocan a încheiat sezonul pe locul doi, fiind depășită de CF Brăila. Panciu a deschis scorul în minutul 34. Costin a șutat la colțul lung, portarul Stoica a respins în față și Covaci a marcat din apropierea porții. Împinși de la spate de brigada de arbitri, gălățenii au întors soarta meciului în repriza a doua. Agleta a marcat cu capul din 6 metri dintr-o poziție suspectă de ofsaid, fază în urma căreia păncenii au protestat timp de 3-4 minute. Circul creat de arbitri a continuat și Radu de la Poli a fost eliminat pentru un fault asupra lui Predoiu. Pentru că gălățenii trebuiau să câștige arbitrul Dan Costin a inventat un penalty pentru gazde, după o fază în care portarul Gordin a prins balonul și în dorința de a-l degaja l-a împins pe un adversar. Gordin a fost eliminat și Anghel a transformat lovitura de pedeapsă. FC Panciu a contat pe: Gordin-Parlac, Constantinescu (66 Ungureanu), Stan, Stanciu-Cl. Mihai (87 Duțu), Cioran, Covaci (79 Lazăr), Tudor, Stoian-Costin (62 Predoiu).

Rezultatele ultimei etape:
Poli Galați – FC Panciu 2-1, CS Gura Humorului – CSM Focșani 0-3,
Dunărea II Galați – CSM Pașcani 2-1, Pambac Bacău – Petrotub Roman 3-2,
Sporting II Vaslui – Cetatea Tg. Neamț 0-2, Rapid Suceava – Aerostar Bacău 3-1, Willy Bacău – CF Brăila 2-6, Poli II Iași – Ceahlăul II P. Neamț 6-0. Oțelul II Galați a stat.

16. Sporting II Vaslui    32    4    4    24    24-102    16p
17. CS Gura Humorului    32    2    2    28    8-81    8p.
Notă: a promovat în liga a doua echipa CF Brăila, iar formațiile clasate pe locurile 13-17 au retrogradat.