Ediția: Miercuri 8 Mai 2024. Nr. 6618

CSM Focşani a pierdut dintr-un penalty inexistent cu două minute înainte de final

Kosovo fotbalului românesc s-a mutat mai nou la Tg. Neamț. În ultimul meci al etapei a XXX-a din liga a treia la fotbal, CSM Focșani a avut o deplasare de coșmar pe terenul unei echipe, Cetatea Tg. Neamț, care, pentru a rămâne în cursa pentru evitarea retrogradării era nevoită să câștige partida cu echipa de pe Milcov. Åži a făcut-o, dintr-un penalty acordat cu mare ușurință de arbitrul brașovean Adrian Hîrlab cu două minute înainte de finalul partidei. Maniera de arbitraj a celui care ar fi trebuit să împartă dreptatea în teren a fost pro-gazde. Din primul și până în ultimul minut, Hîrlab și-a bătut joc de munca depusă de focșăneni și, pro-fitând de neputința gazdelor, a decis să hotărască învingătoarea de unul singur. Folosind procedee întâlnite la karate, gazdele au prins curaj și s-au aruncat în atac din start, iar Leonte (6) și Dăscălescu (17, 19 și 26) l-au încercat pe portarul Borș cu șuturi de la distanță. CSM s-a apărat grupat și ar fi putut deschide scorul, dar juniorul Suvac a trimis slab spre poarta Cetății (16). Partida s-a disputat pe o ploaie torențială, care și-a pus amprenta și pe suprafața de joc. Actul secund s-a jucat pe contre. Milea a irosit o ocazie enormă pentru CSM, atacantul vrâncenilor reluând în brațele portarului din careul mic (69), iar șutul lui Botezatu (scăpat singur cu portarul gazdelor) s-a oprit în noroiul din fața porții (77). Cu două minute înainte de final, a ieșit la rampă arbitrul. La un contact în careul CSM-ului între Toma și Afloarei, Hîrlab s-a lăsat impresionat de căzătura jucătorului de la Cetatea și a indicat punctul cu var, penalty-ul fiind transformat de Zavate. Protestele vehemente ale focșănenilor au rămas fără rezultat. După meci, gazdele au sărbătorit cu lacrimi în ochi de parcă ar fi câștigat Liga Campionilor, iar focșănenii, resemnați, i-au arătat obrazul așa-zisului arbitru. „De fiecare dată când am fost arbitrați de acest arbitru, am fost furați. Am filmat partida și o vom prezenta la Federație”, a spus după joc Dan Dumitru, președintele secției de fotbal de la CSM, care, special pentru acest meci, a solicitat și un supervizor. Etapa viitoare (vineri, 28 mai), CSM Focșani va întâlni pe teren propriu formația CSM Petrotub Roman.

Cetatea Tg. Neamț – CSM Focșani 1-0 (0-0)
A marcat: Zavate (88, din  penalty).Stadion: Cetatea, spectatori: 50.
Au arbitrat: Adrian Hîrlab din Brașov, ajutat la cele două linii de Ioan Dragoș (Făgăraș) și Ilie Luca (Brașov). Observatori FRF au fost Vasile Păduraru (Suceava) și Mircea Bucur din Tîrgu Mureș.
Cetatea Tg. Neamț: Tărăbuță – Leuciuc, Zavate, Sobariu, Drîngu – Măzăreanu, Caliniuc, D. Botez, Leonte (78 Usturoi) -Afloarei, Dăscălescu. CSM Focșani: Borș – Toma, Crăciun, E. Åžtefan, Beșa – Suvac, Bucătaru, Bîra (89 Busuioc), Åžonțu – Milea, Botezatu.

Panciu s-a impus pe final
FC Panciu s-a întrebuințat serios pentru a obține toate punctele puse în joc în confruntarea de pe teren propriu cu Pambac Bacău. Păncenii, cu o nouă echipă tehnică, Vasile Burgă și Dănuț Bolocan, s-au impus cu 2-0 (0-0) pe teren propriu împotriva formației Pambac Bacău, la capătul unui joc dominat în întregime. Golurile victoriei au venit spre final. Covaci a executat o lovitură liberă în careu, portarul Pascu a respins balonul în față și Ungureanu l-a împins în poartă (84). Peste două minute, Predoiu a transformat perfect o lovitură liberă de la 16 metri (care a lovit și bara) și a consfințit scorul final. „Mă bucur că am reușit să debutez cu o victorie, dar nu sunt mulțumit de jocul elevilor mei. Le-am cerut ceva și ei în teren au jucat altceva”, ne-a declarat după meci antrenorul principal al grupării păncene, Vasile Burgă. FC Panciu a evo-luat cu: Gordin – Ionică, Feraru, Constatinescu, Cl. Mihai – Bica (46 Duțu, 76 Chivu), Ungureanu, R. Stan, Căt. Tudor (78 Stoian) – Covaci (86 Stanciu), Predoiu. Etapa viitoare, păncenii vor câștiga fără joc, 3-0 partida cu CS Gura Humorului deoarece sucevenii s-au retras din campionat.

16. Sporting II Vaslui    29    4    4    21    24-89    16p
17. CS Gura Humorului    29    2    2    25    8-72    8p.

Notă: prima clasată va promova în liga a doua; ocupantele locurilor 13-17 vor retrograda și trei ocupante ale locurilor 12 din cele șase serii din liga a III-a.