Ediția: Duminică 12 Mai 2024. Nr. 6621

Rundă favorabilă vrâncenilor: au câştigat din penalty-uri

FC Panciu este pe val în seria I a ligii a treia de fotbal. Neînvinsă în retur, echipa pregătită de Sorin Haraga și Dănuț Bolocan a bifat vineri o nouă victorie,  2-1 (1-0) împotriva formației CSM Pașcani, într-un meci care i-a ținut cu sufletul la gură pe microbiști. În urma acestui succes, păncenii se mențin la două puncte în spatele liderului, CF Brăila. Primul gol a picat în minutul 29. Stanciu a centrat perfect în careu și Predoiu a trimis balonul cu capul în plasa porții ieșene. În repriza a doua, CSM Pașcani a egalat, după ce centrarea trimisă de Tabără a fost prelungită în poartă de Maftei (67). Același Costin a punctat din penalty cu patru minute înainte de final și a adus trei puncte ne-sperate, dar meritate pentru FC Panciu. FC Panciu (antrenori Sorin Haraga și Dănuț Bolocan) a evoluat cu: Gordin – Stanciu, Constantinescu, R. Stan, Cl. Mihai (46 Chivu) – Tudor, Cioran, Duțu (67 Andrieș), Stoian – Predoiu (56 Covaci, 80 Ungureanu), Costin. Mîine, într-o nouă rundă intermediară, gruparea pănceană se va deplasa la Piatra Neamț, pentru confruntarea cu formația locală, Ceahlăul II.

Nistoroiu a oprit Rapidul de Suceava la Focșani
CSM Focșani a obținut vineri o importantă victorie pe teren propriu, 1-0 (1-0) cu Rapid CFR Suceava, la capătul unui meci dominat de echipa antrenată de Aurel Pastia și Adrian Toma. Prin această victorie, focșănenii s-au îndepărtat pentru moment de zona „nisipurilor mișcătoare”. Unicul gol al partidei a fost marcat de fundașul Lucian Nistoroiu din penalty (36), după o fază în care Toader a fost agățat în careu de portarul sucevenilor, Gavriloaia. CSM Focșani (antrenori Aurel Pastia și Adrian Toma): Oprea – Nistoroiu, Crăciun, E. Åžtefan, Săraru – Dumitriu (62 Beșa), Toader, Bîra (86 Radu), Mîndrescu (34 Ciornei) – Toma, Milea. Mîine, CSM Focșani va evolua în deplasare, cu Aerostar Bacău (ora 17.00).

Rezultatele etapei:
FC Panciu – CSM Pașcani 2-1 (1-0), CSM Focșani – Rapid CFR Suceava 1-0 (1-0), Pambac Bacău – Dunărea II Galați 0-0, Cetatea Tg. Neamț – Aerostar Bacău 2-1, CF Brăila – Ceahlăul II P. Neamț 2-0 (1-0), Petrotub Roman – Oțelul II Galați 1-0 (0-0), Poli Galați – Willy Bacău 4-1 (1-0),
CS Gura Humorului – Poli II Iași (0-3). Sporting II Vaslui a stat, deoarece adversara sa, Rarăul Cîmpulung Moldovenesc s-a retras din campionat în tur.
Etapa de marți (intermediară, ora 17.00): Ceahlăul II P. Neamț – FC Panciu, Aerostar Bacău – CSM Focșani, Poli II Iași – Sporting II Vaslui,
Willy Bacău – Petrotub Roman, Rapid CFR Suceava – Pambac Bacău,
CSM Pașcani – Cetatea Tg. Neamț, Oțelul II Galați – CF Brăila, Dunărea II Galați – CS Gura Humorului    (3-0). Poli Galați va sta.