Panciu Memorialul Gabriel Ochiu la cea de-a IV-a ediţie

Sala de sport din Panciu a găzduit ieri ediția a IV-a a turneului de tenis de masă intitulat „Memorialul Gabriel Ochiu”, dedicat regretatului fiu al primarului din Străoane, care a încetat din viață la sfîrșitul anului 2004 într-un tragic accident de circulație. Competiția a fost organizată de Asociația Sportivă „Olimpic” a Liceului „Ioan Slavici” Panciu, în colaborare cu familia Vasile și Tereza Zbîrciog, respectiv Elena Bucă, fosta prietenă a lui Gabriel. Turneul s-a adresat atît băieților cît și fetelor și s-a desfășurat în sistem eliminatoriu, în sensul că, pentru a accede în faza superioară, fiecare competitor a trebuit să cîștige 3 din cele 5 seturi ale partidei. La băieți, pe locul I s-a clasat Laurențiu Apostu, de la clasa a XII-a D, urmat de colegul său din clasa a XI-a B, Cristian Hameciuc, în timp ce locul III a fost ocupat de Andrei Popa, de la clasa a XI-a Economic. La fete, primul loc al clasamentului a fost adjudecat de eleva de clasa a IX-a Andreea Balaș, locul II a fost cîștigat de Alina Elena Chiriac, de la clasa a XII-a D, iar Georgiana Miron, de la clasa a XI-a Economic, a obținut locul III. Valoarea totală a premiilor a fost de 2.000 lei, ocupanții locului I primind cîte 300 de lei, cei de pe locul II cîte 200 de lei, iar cei de pe locul III cîte 100 de lei. Mai mult decît atît, laureații au mai fost re-compensați cu tricouri și cu echipamente sportive. De altfel, cadouri, dar și diplome de participare, au primit toți cei care s-au înscris la concurs.