Ediția: Marți 7 Mai 2024. Nr. 6617

CSM Focşani a trecut pe lîngă victorie în meciul cu Sportul

Sportul Studențesc – CSM Focșani 1-1 (0-0), în etapa a XXII-a a Ligii secunde la fotbal. Golul echipei de pe Milcov a fost marcat de Costel Roșu (minutul 47), dintr-o lovitură liberă. „Sîntem fotbaliști proști”, a spus la finalul partidei fundașul Irinel Ionescu. Sîmbătă, la Focșani vine Dinamo II București. Divizionara secundă de fotbal CSM Focșani a smuls un egal, 1-1 (0-0) pe terenul Sportului Studențesc București, în etapa a XXII-a a Ligii secunde la fotbal, după un meci în care focșănenii au jucat bine în primul act, dar au fost la un pas de a pierde pe final. Fără o parte din titulari (Danteș, Toader și Parra Ignacio), toți accidentați, echipa antrenată de Gică Mihali și Aurel Pastia a început partida în forță și a trecut pe lîngă gol, dar francezul Kamel Bettiche nu a nimerit poarta gazdelor după ce a scăpat într-o situație de unu la unu cu portarul. Un alt jucător care a avut o evoluție bună în confruntarea de sîmbătă, mijlocașul Curteanu a irosit o situație mare de gol în mi-nutul 37, dar șutul său a ajuns în plasa laterală. Actul secund a debutat cu golul focșănenilor. Costel Roșu a executat perfect o lovitură liberă de la 30 de metri, balonul a fost deviat de vînt și a intrat în poarta gazdelor (47). Pe fondul unui joc modest al ambelor echipe, dar și al accidentărilor lui Feraru și Iurișniți, studenții bucureșteni au restabilit egalitatea în minutul 82. Nicola s-a jucat pe dreapta cu Ionuț Constantinescu și centrarea în careu expediată de bucureștean a fost reluată în poartă de Postolache. În ultimele minute ale partidei, gazdele au trecut pe lîngă golul victoriei, dar portarul CSM-ului, Nicolae Petre și-a salvat echipa de la o înfrîngere nemeritată. Sîmbăta viitoare, CSM Focșani va juca acasă cu Dinamo II București. „Sîntem fotbaliști proști” Finalul confruntării din Capitală i-a găsit pe fotbaliștii focșăneni în pra-gul disperării. „Meritam să cîștigăm acest meci dacă ne luăm după oca-ziile ratate. A fost de ajuns o neglijență în apărare și am fost egalați. De acum, fiecare meci pe care îl vom disputa va fi ca o finală”, a spus antrenorul CSM-ului, Gică Mihali, acesta plîngîndu-se și de accidentările din tabăra echipei sale. La rîndul său, fundașul Irinel Ionescu a sintetizat în cîteva cuvinte rezultatul final. „Nu am știut să gestionăm avantajul pe care l-am avut pînă la finalul meciului. Sîntem fotbaliști proști”, a spus Ionescu. Rîșcu, doar rezervă Atacantul Cristi Rîșcu nu a jucat nici un minut în partida de sîmbătă. Trimis la încălzire de Mihali încă din prima repriză, atacantul a fost lăsat pe banca de rezerve și a fost primul care a ieșit de la vestiare. „Nu sînt în conflict cu antrenorul meu. Noi nu mai vorbim de la un amical pe care l-am disputat înaintea reluării returului. Mai multe nu vreau să comentez”, ne-a declarat Cristi Rîșcu. Sportul Studențesc – CSM Focșani 1-1 (0-0) Au marcat: Postolache 82 respectiv Roșu 47. Stadion: Regie (București); Spectatori: 300. Arbitru: Cristina Ionescu (Alexandria); Asistenți: Flavius Damaschin și Petre Gașpar (ambii din Timișoara). Sportul: Niculescu – Irimia (Ciupe 76), Lung, Patriche (cpt.), Chețan (Fl. Sandu 46) – C. Gheorghe (Ad. Lungu 60), Postolache, Nicola, Ferfelea – Stîngă, Varga. Antrenor: Adrian Falub. CSM Focșani: N. Petre – Feraru (I. Constantinescu 59), V. Crăciun, Ir. Ionescu, Gurguiatu – Curteanu (Konate 83), Bucătaru (cpt.), Iurișniți (Pătrașcu 73), Caluda – C. Roșu, Bettiche. Antrenor: Gică Mihali. Rezultatele etapei: Sportul Studențesc – CSM Focșani 1-1; FC Botoșani – Forex Brașov 1-0; FCM Cîmpina – Dunărea Giurgiu 0-2; Prefab Modelu – Intergaz București 2-0; CS Otopeni – Dunărea Galați 7-0; Dinamo II – Concordia 1-1; Petrolul – Delta Tulcea 2-1; FC Brașov – FC Săcele 4-0. Etapa viitoare (sîmbătă, 5 aprilie): CSM Focșani – Dinamo II București; Concordia Chiajna – CS Otopeni; Dunărea Galați – FC Brașov; Delta Tulcea – Sportul Studențesc; Dunărea Giurgiu – FC Botoșani; Forex Brașov – Petrolul; Intergaz București – FCM Cîmpina; Progresul – Prefab Modelu, FC Săcele – FCM Bacău.