Alin Ciobotaru, trei medalii la „Naţionalele“ de marş

Atletul adjudean Alin Ciobotaru, legitimat la Clubul Sportiv Åžcolar Adjud și Steaua București, a obținut trei medalii de aur la Campionatul Național de marș, întrecere care a avut loc zilele trecute la București. Sportivul antrenat de Camelia Ciortan s-a clasat pe primul loc în proba de 20km, cu timpul de 1:32,40, obținînd medalia de aur la juniori I, tineret și cu echipa. În întrecerea seniorilor, Alin s-a clasat pe locul 4. Sportivul are în palmares mai multe titluri naționale obținute în întrecerile din acest an: vicecampion balcanic de marș în proba de 10km, cu timpul de 43:11,79, la Campionatul Balcanic care a avut loc în luna aprilie la Galați, două medalii de aur (la juniori I și cu echipa), una de argint la tineret și un loc VI la seniori la Campionatul Național de marș (desfășurat în luna martie, la Craiova) și un loc 11 la Cupa Europei la marș, competiție programată în luna mai la Leamington (Anglia), în proba de 10km. Adjudeanul a terminat cursa cu timpul de 43:17.01. „A fost cel mai bun an competițional prin rezultatele pe care Alin le-a obținut în întrecerile naționale. Este un sportiv serios, de perspectivă, apreciat și de antrenorii federali, cea mai bună dovadă fiind selecționarea lui în Lotul Național al României de juniori, la marș. A avut o creștere în valoare de la un concurs la altul. Alin Ciobotaru este al treilea atlet adjudean care participă la competițiile internaționale după frații Ionuț și Marian Zaizan”, ne-a declarat antrenoarea Camelia Ciortan. Pe 17 iulie, Alin Ciobotaru va reprezenta țara la Campionatul European de juniori, la Hengelo (Olanda). De remarcat faptul că adjudeanul este cel mai bun atlet al județului în anul 2006.