Ediția: Joi 9 Mai 2024. Nr. 6619

Alina Croitoru, bronz la Europene

Judoka focșăneană Alina Croitoru a obținut medalia de bronz la ediția din acest an a Campionatului European de judo Under 23, care s-a încheiat la Moscova, în Rusia. Sportiva, descoperită și formată la Liceul cu Program Sportiv Focșani de antrenorul Stănică Grosu, s-a clasat pe locul 3 în cadrul categoriei 78 de kilograme. Din delegația României au mai făcut parte și alți judoka, Dan Fîșie obținînd titlul european la categoria 66 kilograme. În primul tur, Dan Fîșie l-a eliminat pe favoritul categoriei, grecul Zidiridis Revazi. La feminin, la categoria 78 kg, pe primele două poziții s-au clasat olandeza Marhinde Verkerk și Alena Eiglova, din Cehia, iar locul trei a fost ocupat de Croitoru și sportiva germană Julia Basler. La categoria 57 kilograme, Corina Căprioriu s-a clasat pe locul 5.