Ediția: Sâmbătă 4 mai 2024. Nr. 6617

FCM II Bacău – CSM Focşani 0 – 2

CSM Focșani a învins ieri în deplasare cu scorul de 2 – 0 pe FCM II Bacău, distanțîndu-se la cinci puncte de următoarea clasată, Ceahlăul II Piatra Neamț. Jocul a fost dominat net de focșăneni de la un capăt la altul, gazdele nepunînd mari probleme echipei focșănene. La pauză scorul a fost de 1 – 0 pentru CSM Focșani, scorul fiind deschis în minutul 43 de Rîșcu, care a interceptat o pasă la portar și a șutat fără să lase vreo speranță băcăuanilor. Scorul a fost majorat în repriza a doua, mai exact în minutul 54, cînd Bucătaru a trimis excelent cu capul, din 6 metri, după un corner executat de Petrică. CSM Focșani ar fi putut învinge mai categoric decît o arată scorul, echipa noastră ratînd alte patru, cinci situații clare de gol. Ocupanta locului 2 în clasament, Ceahlăul II Piatra Neamț, a pierdut în deplasare pe terenul lui Oțelul II Galați. Etapa viitoare va avea loc vineri cînd CSM Focșani va juca acasă cu Juventus Fălticeni. CSM Focșani a jucat în următoarea componență Ivanciu – Radu, Toader, Gurguiatu, Crăciun, Chivu – Săraru (84 Burcăcel), Petrică (74 Feraru), Bucătaru, Alexandrescu – Rîșcu (89 Stanciu).