Ediția: Sâmbătă 11 Mai 2024. Nr. 6621

CSM Focşani – Leonard Paşcani 3-1

CSM Focșani și-a trecut în cont a cincea victorie consecutivă, 3-1 (1-0) cu CF Leonard Pașcani, într-un meci disputat ieri pe Stadionul „Milcovul”. Focșănenii au dat emoții celor care au asistat la meci, golul de 2-1 fiind marcat abia în minutul 84. Predoiu a deschis scorul în minutul 15, cu o lovitură de cap, în urma unui corner executat de Săraru. Pînă la pauză, Petrică, Rîșcu, Predoiu și Duțu au fost aproape de a mări avantajul echipei noastre, dar au ratat nepermis. În partea a doua, Gurguiatu, cel mai bun jucător al focșănenilor, a țintit bara cu o lovitură de cap (64),iar pe contraatac, la singura acțiune de atac a oaspeților, Tobă a egalat cu un șut la colțul lung, după o greșeală a lui Bucătaru. A urmat un asalt la poarta pășcănenilor, iar Gurguiatu a adus bucuria în tribune cu șase minute înainte de final, transformînd la vinclu o lovitură liberă de la 25m. În minutul 87, Burcăcel a închis tabela cu un lob peste portar, în urma unei acțiune personală de excepție. În urma acestui scor, CSM Focșani se menține pe primul loc, cu 30 de puncte, fiind urmată de Ceahlăul II Patra Neamț, cu 28 de puncte. De la CSM nu a jucat Ungureanu datorită unei entorse. În etapa următoare, echipa pregătită de Aurel Pastia și Marian Brutaru se va deplasa la Bacău, pentru meciul cu echipa locală, FCM II. Rezultatele etapei de ieri: CSM Focșani – Leonard Pașcani 3-1; Roseal – Oțelul II 0-4; Ceahlăul II – Transkurier 3-0, Willy Bacău – CSM Rm. Sărat 2-2, CFR Pașcani – Juventus Fălticeni 0-0, KSE Tg. Secuiesc – Poli II Iași 1-2. Partidele Laminorul Roman – Petrolul Moinești, Poli Galați – Pambac Bacău și Aerostar – FCM II Bacău se vor disputa astăzi.Etapa a XIV-a (vineri, 3 noiembrie): FCM II Bacău – CSM Focșani; Roseal Od. Secuiesc – Petrolul Moinești; Leonard Pașcani – Poli Galați; Juventus Fălticeni – Aerostar Bacău; CSM Rm. Sărat- CFR Pașcani; Transkurier – Willy Bacău; Oțelul II – Ceahlăul II; Pambac Bacău – KSE Tg. Secuiesc; Poli II Iași – Laminorul Roman. CSM Focșani – Leonard Pașcani 3-1 (1-0) Au marcat: Predoiu 15, Gurguiatu 84, Burcăcel 87 respectiv Tobă 66. Stadion: Milcovul, spectatori: 800. CSM Focșani: Ivanciu – Crăciun, Gurguiatu, Toader – Săraru, Bucătaru, Petrică (66 Burcăcel), Duțu (86 Feraru), Alecsandrescu (55 Radu) – Rîșcu (90 M. Lazăr), Predoiu.