Ediția: Vineri 24 Mai 2024. Nr. 6632

Cît ghinion!

Fără mijlocașii Bucătaru și Alexandrescu, accidentați, CSM Focșani a remizat vineri, 0-0 cu Aerostar Bacău pe teren propriu, la capătul unui meci pe care vrîncenii l-au dominat de la un capăt la celălalt. Formația antrenată de Aurel Pastia și Marian Brutaru și-a creat multe ocazii de gol, a irosit și un penalty în prima repriză, dar a păcătuit la finalizare, juniorul Predoiu fiind eroul negativ al disputei. Acesta s-a aflat în fața golului în trei rînduri (min. 3, 10 și 34), dar de fiecare dată a greșit ținta. În minutul 43, după o pasă de excepție a lui Săraru, Sorin Popa a obținut un penalty, pe care l-a și ratat, avînd o execuție modestă. În actul secund, focșănenii au căutat golul cu disperare, au mai irosit trei ocazii mari, prin Predoiu, Rîșcu și Ungureanu, în timp ce oaspeții nu au expediat nici un șut pe spațiul porții lui Ivanciu. Cu un minut înainte de final, fundașul Cristi Gurguiatu a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene. CSM Focșani rămîne pe primul loc în serie și așteaptă meciul de vineri (ora 17), pe teren propriu, cu Petrolul Moinești. Rusu este dezamăgit de ratări La finalul partidei, preșe-dintele echipei focșănene, Ovidiu Rusu, ne-a declarat că este dezamăgit de scor, în condițiile în care formația de pe Milcov a controlat în întregime meciul și a ratat foarte mult. „Sînt supărat pentru că am pierdut două puncte acasă cu o echipă slabă nouă din punct de vedere valoric, care a folosit toate mijloacele pentru a-și atinge scopul. Nu sînt supărat pe jucători, pentru că și-au creat foarte multe ocazii. Am irosit un penalty, la care executantul nu s-a concentrat îndeajuns. Dacă înscriam la această fază, ne descătușam și partida devenea mai ușoară pentru noi. Am avut și cîteva cuvinte de reproș la adresa centralului, care i-a acordat ușor al doilea cartonaș galben lui Gurguitu și pentru faptul că a prelungit meciul doar cu trei minute, în condițiile în care au fost cinci schimbări în repriza a doua. Åži observatorul meciului mi-a dat dreptate că arbitrul a greșit”, ne-a declarat Ovidiu Rusu. CSM Focșani – Aerostar Bacău 0-0 Stadion: „Milcovul”, spectatori: 800. Au arbitrat: Codruț Nicoară, ajutat de Liviu Morari și Constantin Enciu, toți din Brașov. Observator federal: Marian Toader (Constanța). CSM Focșani (antrenori Aurel Pastia și Marian Brutaru): Ivanciu – Crăciun, Gurguiatu, Toader – Radu, Feraru (56 Duțu), P. Ioan (30 Ungureanu), S. Popa (76 M. Lazăr), Săraru – Rîșcu, Predoiu. Aerostar (antrenor Costel Cîmpeanu): Dulcianu – Bițușcă, Avădanei, Andronache, Constantin – Dragomir, Petrea, Ghinga, Saslău – Movileanu, Carp. Au mai jucat: Avram, Popa și Brînză. Clasament 1 CSM Focșani 6 3 3 0 10-3 12 +3 2 FCM Bacău II 6 3 2 1 11-5 11 +2 3 Pambac Bacău 6 3 2 1 9-6 11 +2 4 Aerostar 6 2 4 0 9-4 10 +1 5 Ceahlăul II 6 2 4 0 12-8 10 +1 6 CSM Rm. Sărat 6 3 1 2 6-4 10 +1 7 Leonard Pașcani 6 3 1 2 10-10 10 +1 8 Laminorul R. 6 3 0 3 14-12 9 +0 9 KSE Tg. Sec. 6 2 3 1 6-4 9 +0 10 Politeh. Galați 6 2 3 1 9-9 9 +0 11 Willy Bacău 6 2 2 2 12-7 8 -1 12 CFR Pașcani 6 2 2 2 5-6 8 -1 13 Poli Iași II 6 2 2 2 4-5 8 -1 14 Oțelul Galați II 6 1 3 2 8-8 6 -3 15 Juventus F. 6 1 2 3 5-10 5 -4 16 Transkurier 6 1 1 4 2-6 4 -5 17 Petrolul M. 6 1 1 4 2-10 4 -5 18 Roseal 6 0 0 6 4-21 0 -9