Ediția: Miercuri 29 Mai 2024. Nr. 6636

După 24 de ani Italia cîştigă a patra Cupă Mondială

Italia s-a încoronat, pentru a patra oară, campioană a lumii la fotbal după ce a învins Franța, cu scorul de 6-4, în urma loviturilor de departajare, în finala Cupei Mondiale din Germania, la capătul unui meci care a însemnat un sfîrșit trist de carieră pentru Zidane, eliminat în prelungiri. Italia, fără victorie în fața reprezentativei cocoșului galic din 1978, a început jocul dur, iar în minutul 6 Franța a primit un penalti după o neglijență a lui Materazzi, care l-a agățat ușor în careu pe Malouda, deși a încercat să evite contactul. Lovitura de la 11 metri a fost transformată de personajul principal al serii, Zidane, mingea lovind transversala și căzînd dincolo de linia porții înainte de a izbi din nou bara și de a reveni în teren. Jucătorii lui Marcelo Lippi au acuzat șocul, iar francezii au fost la un pas de 2-0, cînd un șut al lui Ribery a fost deviat de același Materazzi, mingea trecînd puțin pe lîngă poartă. Încet-încet Andrea Pirlo a început să ordoneze jocul Squadrei Azzurra la mijlocul terenului, iar în minutul 19 Italia a restabilit egalitatea. Același Andrea Pirlo a centrat magistral din corner, la marginea careului mic, unde Marco Materazzi s-a înălțat, depășindu-l în aer pe Vieira, și a înscris cu capul, printre Ribery și Barthez. Italia a fost chiar la un pas de a trece în avantaj, după o fază similară celei de la gol, însă Luca Toni, de această dată, a trimis cu capul în transversală, iar francezii au răsuflat ușurați. Ambele echipe au continuat să se dueleze la mijlocul terenului, așteptînd o eroare a defensivei adverse. În minutul 80, stadionul s-a scufundat în li-niște, Zidane fiind căzut la pămînt și solicitînd intervenția medicilor, acuzînd o accidentare la umărul drept, după un duel aerian cu Fabio Cannavaro. Numai că magicianul a revenit în joc, refuzînd să iasă din scenă înainte de a-și spune ultimele replici. Finalul celor 90 de minute a găsit însă echipele tot la egalitate, astfel că meciul a intrat în prelungiri. Franța s-a instalat din nou în terenul advers și, grație unei apărări italiene care a continuat să nu se regăsească, asemeni liderului ei, Cannavaro, Ribery a fost la cîțiva centimetri de gol în minutul 98, însă șutul său s-a scurs pe lîngă bară. Minutul 110 a adus o lovitură grea pentru Franța și pentru iubitorii fotbalului: Zidane a fost eliminat după ce l-a lovit cu capul în piept pe Materazzi, într-un moment în care jocul se mutase în cealaltă jumătate de teren. După 120 de minute s-a ajuns la penaltiuri, aceasta fiind a doua finală din istoria Cupei Mondiale care are nevoie de lovituri de departajare, după cea din 1994, cîștigată de Brazilia, chiar în fața Italiei. Italia s-a impus la penaltiuri, după ce toți cei cinci executanți desemnați de Lippi – Pirlo, Materazzi, De Rossi, Del Piero și Grosso – l-au învins pe Barthez. Pentru Franța au marcat Wiltord, Abidal și Sagnol, în timp ce Trezeguet, al doilea executant al reprezentativei lui Domenech, a trimis mingea în transversală.