Ediția: Marți 14 Mai 2024. Nr. 6623

Dinamo cedează primul loc după şocul din Giuleşti

De la 2-5-ul din toamnă în Åžtefan cel Mare, rapidiștii au fost între timp pe la Berlin și Hamburg și au jucat sfertul ruletei rusești cu Steaua. Dar cei care încep mai bine sînt tot dinamoviștii. Petre și Zicu se plimbă pe benzile terenului, iar Alexa taie tot la mijloc. Este însă doar o iluzie, pentru că giuleștenii preiau, ușor-ușor, frîiele jocului. Presiunea crește, Moldovan se aruncă în presing și ratează la milimetru cîteva recuperări. În minutul 28, vine și golul. Ionuț Stancu șutează din lovitură liberă, mingea plesnește gazonul în fața lui Gaev, și Moldovan, aflat ca întotdeauna în carieră la locul potrivit, profită de eroarea portarului bielorus, care a respins în față balonul umed. Îmbrăcat la patru ace, Răzvan Lucescu este imaginea noului acționariat din Giulești. Dincolo, „Flocea”, în treningul lui plouat, poartă urmele furtunilor recente de la Dinamo. Moldo mai simte un gol în minutul 57, la o pasă subtilă a lui Pancu, și „cîinii” se pleoștesc de tot, parcă sunt anesteziați. Fiecare atac al lor e un posibil pericol de contraatac la poarta lui Gaev. Bielorusul provoacă un penalty la Burdujan și Niculae mai adaugă un rînd pe tabelă în dreptul Rapidului (‘68), coborînd în același timp Dinamo de pe prima poziție din clasament. 3-0 și revanșa e completă. Din cauza incertitudinilor lui Cristi Munteanu, Grigorie și Dănciulescu, Florin Marin s-a hotărît asupra primului unsprezece în ultimul moment. El l-a preferat pînă la urmă în poartă pe Vladimir Gaev, care s-a dovedit a fi o mutare neinspirată. Bielorusul a scăpat mingea la primul gol și a provocat penalty-ul din minutul 68. Altfel, Grigorie și Dănciulescu au fost pe teren, ei trecînd peste problemele medicale pe care le-au avut la meciul cu Steaua. „Flocea” nu l-a folosit pe Bărcăuan fundaș dreapta, ci pînă la urmă l-a ales pe Mihuț. După ce au scăpat de mai mulți antrenori în acest sezon, dinamoviștii s-au ușurat și de o altă povară: locul întîi în Divizia A.