Ediția: Miercuri 22 Mai 2024. Nr. 6630

„Nu am renunţat la promovarea in prima Divizie“

Echipa fanion se află, după patru etape, pe locul 14 in clasament, cu un singur punct și (-5) la adevăr. Cu toate acestea, Ionuț Chirilă are incredere in potențialul elevilor săi, promițind suporterilor că FC Vrancea va obține prima victorie din acest campionat, in meciul de simbătă cu Midia Năvodari. Evoluția mai bună de la Moinești din Cupă și de la Onești din campionat, l-au făcut pe Chirilă să declare, cu optimism, că nu renunță la ideea de a promova in Divizia A. Antrenorul echipei fanion dă vina pe arbitrajele de care a avut parte, dar și pe ghinionul accidentărilor, ca fiind principalul motiv al insucceselor de pină acum. Antrenorul echipei fanion recunoaște faptul că are partea sa de responsabilitate pentru debutul cu stingul din acest campionat, insă dă vina in principal pe ghinion. in rindurile de mai jos puteți citi un interviu in exclusivitate cu Ionuț Chirilă: Rep: Care sint motivele principale ale rezultatelor nefaste ale FC Vrancea din ultima vreme? Ionuț Chirilă: in primul rind a fost ghinionul accidentărilor. Răzvan Pădurețu a avut clavicula ruptă și a stat pe margine o lună de zile, el fiind și acum in urmă cu pregătirea fizică. A urmat accidentarea lui Tudorel Stanciu din meciul amical cu Dacia Unirea Brăila, acesta nefiind refăcut complet nici in momentul de față. Mircea Gheorghe și Mihai Albulescu au avut intinderi musculare și au urmat un program special de pregătire, cu două săptămini inainte de inceperea campionatului. Acest lucru s-a simțit in jocul lor. Acum ei se află la un potențial bun. Florin Boiciuc este in continuare accidentat el fiind indisponibil de patru luni. Dumitru s-a operat ieri de menisc, iar după aceea va fi operat la ligamente și va sta pe margine aproape șase luni. Așadar, in perioada precompetițională ne-am pregătit aproape cu tot lotul de jucători, iar in campionat am fost nevoiți să jucăm cu alții. Am fost forțat, ca in anumite partide să folosesc jucătorii și pe alte posturi decit cele de bază. Nu am avut timpul necesar să omogenizăm echipa, datorită acestor indisponibilități. Cei accidentați sint jucători importanți in angrenajul echipei și acest lucru s-a simțit in teren, dar și in rezultatele pe care le-am obținut pină acum. Rep: Dumneavoastră și jucătorii care au intrat pe teren in primele patru etape nu aveți nici o vină? Ionuț Chirilă: Am spus după meciul cu Poli Unirea Iași faptul că imi asum responsabilitatea rezultatelor nefavorabile de la debutul campionatului. Jucătorii nu sint vinovați. Eu imi mai reproșez faptul că la meciul cu Iașiul nu l-am introdus la pauză in joc pe Iliescu in locul lui Săraru, acesta fiind fundaș de meserie. L-am schimbat pe Săraru cu Ionică și acesta nu a făcut față pe postul de fundaș de bandă stingă, el fiind mijocaș. Acest lucru a contat enorm in economia jocului. M-am gindit că Iliescu este foarte tinăr și nu are un gabarit mare și de aceea am zis că nu poate face față in lupta directă cu atacanții Iașiului. Jucătorii trebuiau să se mobilzeze mai mult și era normal să joace pină la ultimul fluier al arbitrului. Eu sint sigur că ne vom reveni. La Onești elevii mei au fost prea siguri de victorie și din păcate nu s-au mobilizat pină la final. Au crezul că nu se mai poate intimpla nimic. Rep: La fiecare meci ați dat vina pe arbitrii. Au influențat aceștia rezultatele finale? Ionuț Chirilă: in prima etapă de la Moinești, am spus-o și după meci, că echipa a jucat sub așteptări. Nu trebuie uitat insă faptul că in minutul 10 Mircea Gheorghe a ratat din șase metri cu poarta goală și dacă inscria altul era rezultatul final. Despre arbitrajul din prima etapă ii reproșez centralului faptul că in minutul 88 nu ne-a acodat un penalty clar la Covaci. Un arbitru bun acorda lovitura de la 11 metri, dar acestuia i-a fost frică pentru că partida se juca la Moinești și mai erau două minute pină la sfirșitul meciului. in meciul de la Bacău, cu FC Vaslui, in ultimul minut al primei reprize, Covaci a fost faultat in careu dar arbitrul nu a acordat penaltyul care se impunea. La finalul jocului, Adrian Porumboiu, patronul vasluinenilor, a spus că se impunea penalty și eliminarea fundașului vasluian. Dacă intram la pauză cu 1-0 și in superioritate numerică, altul era rezultatul final. Un arbitru nu trebuie să te dezavantajeze de prea multe ori intr-un joc. Dacă te ciupește la citeva faze importante, atunci acest lucru poate conta decisiv in rezultatul final. La Onești, Alexandru Deaconu a acordat cornerul din care gazdele au reușit al doilea gol total eronat, pentru că mingea fusese trimisă in afara terenului de un jucător al gazdelor. Nu mai pun la socoteală că am primit multe cartonașe roșii pe nedrept. Bodoc a primit galben la Onești numai pentru faptul că a intrat in teren un metru inainte ca Pădurețu să iasă la schimbare. Rep: La Moinești, in Cupă și la Onești, in campionat, echipa s-a „mișcat” mai bine. Meciul cu Midia Năvodari va fi un hop ușor te trecut? Ionuț Chirilă: Meciul va fi dificil. Sintem obligați să ciștigăm și o să vedeți că o să invingem. La Moinești, jucătorii mei au ciștigat o repriză cu 2-0, revenind după 0-2. S-a văzut o schimbare in bine a jocului. La Onești, chiar in 10 oameni am făcut cel mai bun joc din acest sezon. Elevii mei și-au dorit mult victoria și numai neșansa a făcut să nu scoatem măcar un rezultat de egalitate. Am fost la cinci minute de un mare rezultat. Echipa este in creștere și de la joc la joc evoluția jucătorilor este din ce in ce mai bună. Trebuie să scăpăm de ghinion și acest lucru depinde numai de noi. Rep: S-a scris in presă că ați fost tentat să vă inaintați demisia. Cum comentați? Ionuț Chirilă: Se face prea mult tam-tam pe această temă. FC Vrancea este o familie adevărată. Evoluția jucătorilor mei din ultimele meciuri m-au făcut să mă gindesc la viitorul echipei și să știți că nu am renunțat la gindul promovării pe prima scenă a fotbalului din România. Rep: Nu vă este teamă că oficialii clubului vă vor cere să plecați de la echipă in cazul in care nu veți ciștiga impotriva formației din Năvodari? Ionuț Chirilă: V-am spus și o repet. Vom ciștiga simbătă cu Midia Năvodari și va fi greu de acum incolo ca cineva să ne mai invingă. Nu sint persoana care să facă din infringeri inmormintări și după victorii nuntă. Rep: S-au vehiculat și citeva nume, a unor posibili inlocuitori, Gabi Balint și Ioan Sdrobiș. Cum comentați? Ionuț Chirilă: Presa ne schimbă și ne propune la anumite echipe. Mă gindesc acum numai la meciul de simbătă cu Midia Năvodari. Rep: Unii dintre suporteri au strigat la finalul meciului cu Iașiul să vă dați demisia. Ionuț Chirilă: După meciul cu Poli Iași, am stat de vorbă cu suporterii și cred că m-au ințeles. Pițurcă a luat campionatul cu Steaua și era injurat. Ce vă pot spune, este faptul că spectatorii din Focșani se pricep foarte bine la fotbal. Am fost susținuți la toate meciurile și simbătă vom juca și pentru ei, pentru a le aduce bucurie in suflet.