Ediția: Sâmbătă 4 mai 2024. Nr. 6617

„Meciul cu Brăila a fost ciştigat de arbitri”

FC Vrancea a pierdut cu 2-1(0-0) meciul de la Brăila cu Dacia Unirea, in cadrul etapei a 22-a a Diviziei B la fotbal. Golurile au fost inscrise de Nicoliță in minutele 61 și 67, respectiv Mihai Cosmin in minutul 90+3. in urma acestei infringeri echipa fanion a coborit cinci locuri in clasament ocupind in prezent locul 10. in primele minute ale jocului echipa antrenată de profesorul Chirilă a avut mai mult inițiativa și a avut in citeva rinduri posibilitatea de a deshide scorul. in minutul 12, Ionică a executat o lovitură liberă de la 18 metri, dar mingea a fost respinsă in corner de către unul dintre fundașii gazdelor. in minutul 18, Căruntu centrează excelent de pe banda dreaptă, dar Ghirie venit la intilnirea cu balonul trece de puțin pe lingă aceasta. in minutul 21 al meciului arbitrul de centru Giuran se accidentează și este inlocuit cu asistentul Adrian Midișan, acesta avind o pretație lamentabilă pină la sfirșitul meciului. Constănțeanul a luat decizii comice in mai multe dintre fazele de joc, oferind gazdelor posibilitatea să se apropie mai mult de poarta noastră. La cererea publicului, Midișan oprea jocul pentru a da gazdelor faulturi inexistente, lăsind liber jocul pentru brăileni in faza lor de atac. in minutul 32, Nicoliță il faultează clar pe Dinu, arbitrul nu acordă nimic, mingea ajunge la Dicu acesta șutează din fericire mult peste poartă din 8 metri. in minutul 43 Ghirie este faultat la 20 de metri de poarta brăilenilor in postura de singur apărător dar arbitrul intilnirii nu acordă nici măc fault, pentru a nu mai vorbi de eliminarea care trebuia dictată asupra fundașului formației Dacia Unirea. in minutul 48, Zdrincă a intervenit magistral in două rinduri la șuturile lui Nicoliță și Dicu. Arbitrul a fost contestat vehement de Chirilă Partea a doua a jocului a inceput cu dominarea brăilenilor care ajutați și de arbitrul intilnirii au reușit deschiderea scorului prin Nicoliță. Dicu a executat o lovitură de colță pe colțul lung, iar Nicoliță aflat nemarcat in careul de 6 metri introduce mingea in poartă. inaintea executării cornerului, Ionică Marinică, cel care avea sarcina de a-l marca pe atacantul brăilenilor a fost trimis in afara terenului pentru a primi ingrijiri medicale. După numai 6 minute același Nicoliță intră in careul de 16 metri și de la 11 metri lateral stinga trimite elegant cu interiorul in colțul lung al porții apărate de Zdrincă. in minutul 70 al jocului Stan centrează foarte bine de pe banda stingă pentru Spirea care șutează din vole dar Zdrincă respinge miraculos o minge pe care scria gol. in minutul 73 al meciului Ciuteanu pătrunde in careul de 16 metri, centrează inapoi pentru Alin Ciță acesta fiind blocat in momentul șutului. in ultimul minut al prelungirilor Stanciu centrează excelent pentru Mihai Cosmin care din doi metri cu poarta goală introduce balonul in plasă. Victoria gazdelor a fost contestată de oficialii echipei noastre, care au i-au cerut arbitrului Midișan să se justifice pentru maniera execrabilă in care a condus acest meci. in ciuda faptului că arbitrul a fost contestat vehement de Ionuț Chirilă cele trei puncte ale acestei partide au rămas la Brăila și echipa noastră a căzut tocmai pe locul 10, unul nemeritat dacă ținem cont de evoluția de pină acum a formației fanion. in etapa de vineri 25 aprilie a.c., FC Vrancea va intilni pe teren propriu pe FC Onești. Meciul se va disputa pe „Stadionul Milcovul I” cu incepere de la ora 15.00. Clasament – seria I: 1. Petrolul Ploiești 22 13 4 5 28-17 43p (+10) 2. Gloria Buzău 22 11 6 5 28-20 39p (+6) 3. FC Onești 22 11 3 8 38-25 36p (+3) 4. Poli Iași 22 10 5 7 29-23 35p (+2) 5. Metalul Plopeni 22 10 4 8 27-26 34p (+1) 6. Midia Năvodari 22 10 4 8 34-36 34p (+4) 7. Internațional Pitești 22 10 3 9 36-23 33p (-3) 8. Electromagnetica 22 10 3 9 28-29 33p (0) 9. Dacia Brăila 22 9 5 8 24-24 32p (-1) 10. FC Vrancea 22 9 4 9 23-21 31p (-2) 11. Inter Gaz 22 7 8 7 24-22 29p (-4) 12. Bucovina Suceava 22 8 5 9 21-23 29p (-4) 13. Cimentul Fieni 22 7 5 10 23-30 26p (-7) 14. CSM Medgidia 22 7 4 11 14-34 25p (-8) 15. R. Alexandria 22 6 2 14 21-35 20p (-13) 16. Foresta Fălticeni 22 3 5 14 16-36 14p (-19)