Facebook Centrul Cultural Vrancea:
În perioada 12 – 14 aprilie 2024 s-a desfășurat Festivalul Național „Izvorul Talentelor”, ediția I, în sala Centrului Cultural „Florica Cristoforeanu” din Râmnicu Sărat, județul Buzău, festival ce a avut ca principal obiectiv promovarea și transmiterea cântecelor, obiceiurilor și dansurilor strămoșilor noștri. La secțiunea solist instrumentist, cursanții Școlii Populare de Artă, secția externă – clasa fluier, au obținut următoarele premii:
• Trofeul (caval) – Ștefănuț Miclea; Premiul I (fluier) – Cristian Nechifor; Premiul I (caval) – Ionuț Coroiu. De asemenea la secțiunea Cântece, jocuri și obiceiuri trofeul a fost câștigat de Ansamblul Păltineanca din comuna Paltin, aflat sub îndrumarea profesorul coordonator, Vasile Darie, instrumentist în cadrul Școlii Populare de Artă. Felicitări câștigătorilor și tuturor participanților!
![](https://www.monitoruldevrancea.ro/wp-content/uploads/2024/04/436130062_929868459143339_2900129203721470677_n-768x1024.jpg)
![](https://www.monitoruldevrancea.ro/wp-content/uploads/2024/04/436254902_929868475810004_5252348507990984197_n-768x1024.jpg)
![](https://www.monitoruldevrancea.ro/wp-content/uploads/2024/04/436345184_929868552476663_2636716527403805906_n-819x1024.jpg)