Postare Facebook/Brigada 282 Blindată „Unirea Principatelor”:
Militari din cadrul Corpului de Reacție Rapidă Lille, din Franța, s-au deplasat, în perioada 9-10 aprilie 2024, în cadrul unei vizite de țară, la comandamentul Brigăzii 282 Blindată „Unirea Principatelor”, unde au fost primiți de comandantul marii unități, colonel Ștefan-Claudiu Topor. Delegația din Franța a participat la activități specifice organizate de Brigada 282 Blindată „Unirea Principatelor” în aria de responsabilitate, iar miercuri au vizitat Mausoleul Eroilor Mărășești, unde au depus o coroană de flori la Monumentul Ostașului Necunoscut.
Text: Andriana Vlasie
Foto: Gina Chipăilă
Postare Facebook/Consiliul Județean Vrancea:
Ofițeri din cadrul forței multinaționale operative a NATO au vizitat miercuri Mausoleul Eroilor din Mărășești și au depus coroane de flori în memoria eroilor care s-au jertfit pe aceste meleaguri în Primul Război Mondial, în cadrul unei acțiuni organizată de Garnizoana Focșani. Vicepreședintele Consiliului Județean Vrancea, Ionel Cel-Mare, le-a urat bun venit în Vrancea militarilor NATO. Acesta a depus, la rândul său, o coroană de flori din partea administrației județene la ”mormântul eroului necunoscut”, împreună cu colonelul Ștefan Claudiu Topor, comandantul Brigăzii 282 Blindată ”Unirea Principatelor” și cu Romeo-Valentin Muscă, managerul Muzeului Vrancei, pentru a-i onora pe eroii neamului românesc.
![](https://www.monitoruldevrancea.ro/wp-content/uploads/2024/04/436153173_730585879225853_8038320199760845180_n-1024x624.jpg)
![](https://www.monitoruldevrancea.ro/wp-content/uploads/2024/04/436202813_730585952559179_6529426243523142227_n-1024x636.jpg)
![](https://www.monitoruldevrancea.ro/wp-content/uploads/2024/04/436252989_730586115892496_5752405135622976645_n-1024x667.jpg)
![](https://www.monitoruldevrancea.ro/wp-content/uploads/2024/04/436297740_730586079225833_1378735189723712030_n-1024x724.jpg)
![](https://www.monitoruldevrancea.ro/wp-content/uploads/2024/04/436419600_730586142559160_4940655717788328727_n-1024x879.jpg)
![](https://www.monitoruldevrancea.ro/wp-content/uploads/2024/04/436420971_730586055892502_224317565384286306_n-1024x893.jpg)
![](https://www.monitoruldevrancea.ro/wp-content/uploads/2024/04/436421994_730586235892484_1852159153096830603_n-1024x1013.jpg)
![](https://www.monitoruldevrancea.ro/wp-content/uploads/2024/04/436575528_730585939225847_138058390932204110_n-1024x802.jpg)
![](https://www.monitoruldevrancea.ro/wp-content/uploads/2024/04/436785031_730585902559184_2753632261084570315_n-1024x932.jpg)
![](https://www.monitoruldevrancea.ro/wp-content/uploads/2024/04/436855578_730586129225828_394364669308263390_n-1024x857.jpg)
![](https://www.monitoruldevrancea.ro/wp-content/uploads/2024/04/436857988_730586182559156_7122856034639993576_n-1024x778.jpg)
![](https://www.monitoruldevrancea.ro/wp-content/uploads/2024/04/436945425_730585932559181_8604982366915376097_n-1024x800.jpg)